COSMIN CONTRA A GĂSIT MOTIVUL ÎNFRÂNGERII CU SPANIA: “AM AVUT PREA MULT RESPECT PENTRU EI”

România a pierdut meciul cu Spania, 1-2, din etapa a cincea a grupei F de calificare la Euro 2020. La finele meciului de pe Arena Națională, selecționerul Cosmin Contra a analizat jocul, susținând că tricolorii au avut o prestație foarte bună în repriza a doua, iar un rezultat de egalitate era echitabil. Cosmin Contra a scos în evidență jocul bun făcut de tricolori în repriza a doua, în special după golul marcat de Florin Andone. Selecționerul consideră că România merita un rezultat de egalitate, amintind ocaziile mari ratate de Ianis Hagi, George Pușcaș și Dragoș Grigore, ultimii doi trecând aproape de gol la chiar ultima fază a meciului. “E clar că am avut prea mult respect în prima repriză pentru ei, i-am lăsat prea comozi, am încercat un pressing avansat, am lăsat spații.

Noi am luat cea mai proastă decizie în fiecare situație. Repriza a doua a fost mult mai bună. Ianis și Andone au intrat foarte bine, Andone a adus un plus mare de energie. După gol am avut 20 de minute foarte bune în care ne-am dorit egalarea. Trebuie să îmi felicit jucătorii pentru efortul depus. Acum trebuie să ne recuperăm și să câștigăm cu Malta. Calificarea la Europene se va juca cu Suedia acasă. Torțele și petardele nu își aveau locul, jucătorii chiar au făcut apel către suporteri, este păcat. Nu știu ce s-au gândit cei din galerie la momentul de reculegere. În multe momente am avut prea mult respect pentru adversari. Asta a fost singura mea teamă, să nu ne fie frică de adversari, și chiar asta s-a întâmplat. Eu zic că nu ne-am făcut de rușine, am fost aproape de un egal. Clar că Tătărușanu a fost cel mai bun de pe teren, el ne-a ținut în joc în prima repriză”, a declarat Cosmin Contra. După înfrângerea cu Spania, România a căzut pe locul patru în grupa F, fiind devansată de Suedia și Norvegia. Adversarele tricolorilor au câștigat jocurile cu Insulele Feroe, respectiv Malta. Suedia este pe locul secund, cu 10 puncte, în timp ce Norvegia are 8, cu unul în plus față de “tricolori”. Selecționata lui Cosmin Contra va juca meciurile cu cele două formații nordice, decisive pentru calificare, pe teren propriu.