MIREL RĂDOI A SURPRINS CU DECLARAȚIA FĂCUTĂ DUPĂ ÎNFRÂNGEREA CU DANEMARCA U21: “DACĂ EGALAM ERA NEMERITAT”

Selecționerul naționalei de tineret Mirel Rădoi a declarat că echipa “tricoloră” nu ar fi meritat un rezultat de egalitate în meciul cu Danemarca. “Sunt foarte puține lucruri pozitive. Aș lăuda băieții pentru atitudine, pentru revenirea pe final de joc, dar cred eu că dacă egalam era nemeritat. Nu știu dacă am fi meritat vreun punct astă seară, la felul cum ne-am prezentat, greșeli copilărești, greșeli de poziționare, de interpretare. E clar că în momentul de față trebuie să îmi asum acest rezultat. Din păcate, am realizat foarte puține lucruri în primele 20 de minute. Persistă aceleași probleme pe care le-am avut și cu generația trecută, la nivelul fundașilor centrali, din păcate interpretăm foarte greu jocul, în momentul în care jucăm cu o echipă care joacă 4-3-3 și atacantul iese undeva să creeze o superioritate la nivelul mijlocașilor noștri centrali, din păcate interpretăm din nou greșit. În momentul de față, singurul vinovat sunt eu”, a declarat Mirel Rădoi. Reprezentativa Under 21 a debutat cu un eșec în preliminariile pentru Campionatul European din 2021, după ce a fost învinsă, marți, la Aalborg, cu scorul de 2-1, de selecționata similară a Danemarcei. Pentru Danemarca a marcat Olsen, în minutele 3 și 55, în timp ce pentru România a înscris Coman, în minutul 80. În minutul 90+3, Coman a ratat o lovitură de la 11 metri.