LA DEBUT, ROMULUS HATTRICK ȘI GOLGHETER, DARIUS AVERTIZAT CU GALBEN, LA TURNEUL DE OLD BOYS DIN TURCIA

România a debutat cu o victorie la turneul de old boys, minifotbal, din localitatea turcă, Ordu, împotriva naționalei similare a Bulgariei, cu scorul de 8 - 1. Cu târgumureșeanul Darius Miclea, titular în mijlocul liniei noastre mediene și implicat în dueluri grele cu adversari, România a atacat în valuri, fără a oferi prea multe oportunități ofensive adversarilor și a deschis scorul în minutul 18. La 3 minute după deschiderea scorului, arbitri partidei oferă jucătorilor o binemeritată pauză de hidratare, la finalul căreia își face apariția în teren și târgumureșeanul Romulus Miclea. Minutul 28 consemnează și al doilea gol pentru naționala noastră, dintr-o centrare plecată de la Romulus Miclea, iar după alte 4 minute, România mărește diferența la 3-0. În minutul 36 se consemnează un lob semnat de Romulus Miclea, peste portarul bulgar, dar care nu își atinge ținta. Finalul primei reprize îi prinde pe amândoi mureșeni în teren și România mai punctează încă o dată pentru scorul pauzei, 4-0. În repriza secundă, România reduce puțin intensitatea atacurilor sale, dar cu toate astea mai punctează în minutul 65, 76, 78, 84, trei dintre reușite fiind semnate de târgumureșeanul Romulus Miclea, din ipostaza de fundaș dreapta, aducându-ne aminte de incursiunile sale în forță de acum câțiva ani de sub tricoul Politehnica Iași din Liga 1. Spre finalul partidei, și adversarii reduc din diferență prin reușita lor din minutul 88. Joc excelent pe toate compartimentele pentru naționala noastră, care de abia în minutul 77 este luată prin surprindere de adversari la o ieșire eronată a apărătorilor noștri la outside, iar Darius Miclea își oprește adversarul din postura de ultim apărător, cu prețul unui cartonaș galben primit. “Mă bucur pentru amândoi. Profesioniști adevărați care merită să facă parte din naționala României! Le doresc să ajungă cât mai departe în competiție și, de ce nu, să o câștige!”, a declarat Cristian Porav, fost coleg la ASA Târgu Mureș. Și Rareș Vîrtic, colegul de club a lui Romulus Miclea, la Academica, ne-a declarat despre debutul celor doi mureșeni, că a urmărit cu intensitate partida, până când a intrat Romi (n.r. Romulus Miclea) pe teren, fiindcă a trebuit să iasă la antrenament, însă imediat după încheierea acestuia s-a interesat de rezultatul final al partidei. “Suntem alături de el și ne mândrim de reușitele lui, prin care este golgheterul turneului după primele jocuri”, a opiniat Rareș, legat de debutul târgumureșenilor la echipa națională de old boys.

“Am demonstrat că suntem o țară de valori”

“Un meci greu la început,dar ușor, ușor, am început să punem stăpânire pe joc după care au și venit golurile într-un interval scurt de timp. Repriza a 2 a Bulgaria nu a mai contat, mai ales după eliminarea din finalul primei reprize. Păcat că nu au rezistat din punct de vedere psihic și au început să joace dur, specific lor, și din păcate să strice atmosfera din timpul jocului. Per total, noi am dominat, am fost echipa care am jucat fotbal, fapt ce s-a văzut și la golurile noastre. Au fost goluri frumoase, în urma unor acțiuni frumoase și a unor execuții de calitate. Cred că am demonstrat că suntem o țară de valori și chiar dacă au trecut anii peste noi,am reprezentat România cu ROM (n.r. respect, onoare și mândrie). HAI ROMÂNIA!” a opiniat Darius Miclea, stâlpul de fier al apărării naționalei României. “A fost un meci destul de greu și echilibrat la început ținând cont că bulgarii în general sunt răi și au un joc dur, dar asta a ținut până am dat primul gol și au luat și un cartonaș roșu în prima repriză după care am făcut 2-0 și ne-am făcut meciul ușor. Jocul nostru a fost unul frumos, spectaculos așa cum îl avem noi, românii, în general, și mă bucur că am demonstrat încă o dată și asta la echipa naționala, ca România poate produce un fotbal adevărat chiar și la o echipa de old boys. Asta ar trebui și m-aș bucura să fie un imbold pentru cei tineri,pentru că România poate să dea jucători foarte buni, mult mai mulți decât sunt acum.Trebuie doar dorință și seriozitate”, a declarat târgumureșeanul Romulus Miclea, autorul unui hattrick, la debutul său la echipa națională.