MARIAN DRĂGULESCU S-A CALIFICAT LA JOCURILE OLIMPICE DE LA TOKYO!

Gimnastul Marian Drăgulescu a realizat o performanță senzațională și s-a calificat la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020. Sportivul, în vârstă de 38 de ani, va participa pentru a cincea oară la o ediție a celei mai importante competiții, după ce a fost prezent și la cele de la Sydney, Atena, Beijing și Rio de Janeiro. Marian Drăgulescu a obținut calificarea la Jocurile Olimpice de la Tokyo din 2020, după ce s-a clasat pe locul șase în calificările la sărituri și va evolua în finala probei de la Campionatul Mondial de la Stuttgart. “Team Romania a ajuns la 50 de sportivi calificați. Marian a reușit două sărituri foarte bune, 14.616 și 14.633 și cu media 14.624 e pe 6 în finală. Eliminându-se sportivii calificați cu echipa, el se află acum pe loc eligibil pentru Jocuri, unul din cele 3 puse în joc. Bravooo Marian!”, se arată pe contul de Facebook al COSR. În schimb, echipa masculină de gimnastică a României, în componența Marian Drăgulescu, Andrei Muntean, Vlad Cotuna, Roland Modoianu și Răzvan Marc, s-a clasat pe locul 24 din 25 de echipe în calificările de la Campionatul Mondial de la Stuttgart, și a ratat “biletul” spre Tokyo. Din lot a lipsit unul dintre cei mai buni gimnaști români la ora actuală, Cristian Bățagă, accidentat la tendonul ahilian stâng, la un antrenament.