LEWIS HAMILTON CÂȘTIGĂ MARELE PREMIU AL MEXICULUI

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câștigat, duminică, Marele Premiu al Mexicului, a XVIII-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, și este foarte aproape de a deveni campion pentru a șasea oară. El are nevoie de cel puțin locul 8, la următoarea etapă, pentru a fi sigur de titlul mondial. Plecat de pe poziția a treia a grilei de start și căzut pe locul 5, după un acroșaj cu olandezul Max Verstappen de la Red Bull în primul tur, Hamilton s-a impus datorită strategiei superioare piloților Ferrari, care au ocupat locurile 1, Chares Leclerc (Monaco) și 2, Sebastian Vettel (Germania), pe grilă. Vettel a terminat al doilea, înaintea finlandezului Valtteri Bottas (Mercedes), locul 3, și a lui Leclerc, locul 4, întârziat la boxe de o problemă la schimbul de pneuri. Leclerc a primit și punctul bonus pentru cel mai rapid tur. Pe locul 5, a trecut linia de sosire, Alexander Albon (Thailanda), de la Red Bull, urmat de colegul său Verstappen, care a ajuns la un moment dat pe ultimul loc, din cauza unei pene de cauciuc. Pe locurile 7-10 s-au clasat, în ordine, mexicanul Sergio Perez (Racing Point), australianul Daniel Ricciardo (Renault), francezul Pierre Gasly (Toro Rosso) și germanul Nico Hulkenber (Renault). Rusul Danil Kviat (Toro Rosso) a trecut linia de sosire al nouălea, dar a fost penalizat cu zece secunde pentru o coliziune cu Hulkenberg și a căzut pe 11. În clasamentul piloților, Hamilton, 83 de victorii în carieră, zece în acest sezon, a acumulat 363 de puncte, fiind urmat de Bottas, 289 de puncte, și de Leclerc, cu 236 de puncte. La constructori, Mercedes, deja campioană mondială, are 652 de puncte, Ferrari este pe locul 2, cu 466 de puncte, iar Red Bull pe 3, cu 341 de puncte. Următoarea etapă, antepenultima, Marele Premiu al SUA, va avea loc la 3 noiembrie, la Austin.