CFR CLUJ S-A CALIFICAT ÎN PRIMĂVARA EUROPEANĂ

CFR Cluj s-a calificat în 16-imile Ligii Europa, după ce a învins, joi, pe teren propriu, cu scorul de 2-0 (0-0), campioana Scoției, Celtic Glasgow, în etapa a VI-a a Grupei E. CFR Cluj este pentru a doua oară în primăvara Ligii Europa după sezonul 2012/2013, când a fost eliminată în 16-imi de Inter Milano (0-2 în deplasare și 0-3). Sezonul acesta, CFR și-a asigurat până acum din participarea sportivă în cupele europene (fără market pool) suma de 6,2 milioane de euro. Campioana României nu a fost pusă la încercare de Celtic, venită la Cluj cu o echipă din care au lipsit mai mulți titulari. Clujenii au controlat meciul de la început până la final. Ei au avut două ocazii în prima repriză, dar golurile au venit după pauză, reușite fiind de Burcă '49 și Djokovici '70.