OLANDA, CAMPIOANĂ MONDIALĂ LA HANDBAL!

Olanda și-a adjudecat dramatic titlul mondial, după finala cu Spania, câștigată cu 30-29. Aflată a șasea oară la rând în lupta pentru medalii, în turneele majore, selecționata batavă s-a văzut condusă cu patru goluri în minutul 11. Cu Abbingh și Polman în mare formă, Olanda a echilibrat disputa și a reușit să încheie prima repriză în avantaj, 16-13. Abbingh și Polman au strălucit și în repriza secundă. Portarul Olandei, Tess Wester, a reușit parada turneului, pe final, dar Spania a egalat și a avut șansa de a câștiga titlul mondial, la ultimul atac. N-a fost de acord Wester, care a blocat-o pe Cabral Barbosa și a obținut aruncarea de la 7 metri, cu șase secunde înainte de final, prin care Abbingh a făcut diferența. În premieră campioană mondială, Olanda va reveni în Japonia la vară, calificându-se la Jocurile Olimpice de la Tokyo.