EMANUEL GYENES, LOCUL 31 ÎN ETAPA A ȘAPTEA A RALIULUI DAKAR. MESAJUL ROMÂNULUI DUPĂ MOARTEA LUI GONCALVES

Românul Emanuel Gyenes a ocupat locul 31 la clasa moto, duminică, în etapa a șaptea a Raliului Dakar, competiție care se desfășoară în Arabia Saudită. La “Original by Motul”, categorie care îi include pe competitorii care concurează fără asistență, Gyenes s-a clasat pe locul doi. Etapa, desfășurată între Riad și Wadi Al-Dawasir, a fost câștigată de argentinianul Kevin Benavides. Cursa a fost marcată de decesul portughezului Paulo Goncalves, după o căzătură la kilometrul 276. “Este o zi foarte tristă! Gândurile mele sunt alături de familia și prietenii lui Paulo Goncalves”, este mesajul de pe pagina de Facebook a lui Emanuel Gyenes. La general la clasa moto, Emanuel Gyenes ocupă locul 33. La “Original by Motul”, românul este lider. Organizatorii Raliului Dakar au anunțat că etapa a opta a competiției, programată luni, a fost amânată pentru categoriile moto și quad, ca urmare a decesului lui Paulo Goncalves. “După o întâlnire cu piloții și luând o decizie împreună cu întreaga familie motorbike, organizatorii au hotărât anularea etapei a opta la moto și quad, care ar fi urmat să aibă loc pe un traseu în jurul Wadi Al-Dawasir, pentru ca piloții să aibă timp să își plângă prietenul”, se arată pe site-ul dakar.com.