CAMPIOANA MONDIALĂ ȘI OLIMPICĂ LA HANDBAL MASCULIN, DANEMARCA, ELIMINATĂ DE LA CAMPIONATUL EUROPEAN!

Ungaria s-a calificat în grupele principale la Campionatul European de handbal, după ce a învins Islanda în ultima etapă a grupei, scor 24-18. Obligați să scoată cel puțin un egal pentru a merge mai departe, maghiarii au început jocul timorați. Au fost conduși în permanență în prima repriză, iar la cabine au intrat cu trei goluri în dezavantaj. În fața a mii de fani danezi care sperau într-o victorie a Islandei, nordicii au început să rateze ocazie după ocazie. Iar Ungaria a profitat. A marcat opt goluri în ultimul sfert de oră, în timp ce Islanda, unul singur. S-a terminat 24-18 pentru maghiari, care și-au asigurat astfel primul loc în grupa E, urmată de Islanda, care merge de asemenea în grupele principale, iar Danemarca și Rusia sunt eliminate.