ROMÂNIA A RATAT SFERTURILE CAMPIONATULUI EUROPEAN DE POLO, DUPĂ ÎNFRÂNGEREA CU GRECIA, LA BARAJ

Naționala de polo a ratat, luni, calificarea în sferturile de finală ale Campionatului European de la Budapesta, după ce a fost învinsă de reprezentativa Greciei, cu scorul de 14-7, în baraj. Pe reprize, scorul a fost 3-1, 2-3, 0-6, 2-4. În urma rezultatului, tricolorii au ratat calificarea în sferturile de finală și vor juca pentru clasarea pe locurile 9-12. Luni s-au jucat și celelalte meciuri din baraj, după cum urmează: Muntenegru - Turcia 17-6, Germania - Spania 6-12 și Rusia - Georgia 14-13. Astfel, astăzi, 22 ianuarie, în sferturile Campionatului European se vor duela echipele Italia - Muntenegru, Ungaria - Rusia, Serbia – Spania și Croația - Grecia. Pentru locurile 9-12 vor juca în prima fază, astăzi, 22 ianuarie, Turcia - Georgia și Germania - România, iar în 24 ianuarie învingătoarele vor evolua pentru locurile 9-10, iar învinsele pentru 11-12. Tot atunci vor avea loc și semifinalele, iar finalele pentru medalii sunt programate în 26 ianuarie. În grupa B a competiției, România a obținut rezultatele: 8-9 cu Olanda, 7-15 cu Serbia și 11-10 cu Rusia. Campioana europeană din 2020 se va califica la Jocurile Olimpice de la Tokyo, iar alte cinci echipe vor intra în cursa pentru turneul preolimpic de la Rotterdam (29 martie - 5 aprilie), unde vor mai participa alte șapte echipe din lume, pentru patru locuri garantate la JO. Din Europa sunt deja calificate la Jocurile Olimpice Serbia (câștigătoarea Ligii Mondiale), respectiv Italia și Spania (locurile 1-2 la Campionatul Mondial). Serbia este și campioana europeană și olimpică en-titre. România s-a clasat pe locul 11 la Campionatul European din 2018.