TIBI UȘERIU, LA UN PAS DE VICTORIE

Bistrițeanul Tibi Ușeriu participă din nou la o cursă extremă care se va încheia la Cercul Polar. Cursa Zukon Arctic este organizată în Canada, se desfășoară între 30 ianuarie - 7 februarie. Tibi Ușeriu ar mai avea 150 de kilometri până la final. După patru zile de concurs, au mai rămas doar patru atleți. Este în continuare pe locul doi, dar mai are probleme cu stomacul, ele persistă, și nu se poate alimenta. Sportivul român a ajuns în Carmacks. A fost verificat de medici. A fost descoperită o mică degerătură la un deget de la picior. Conform regulamentului, după consultul medical, obligatoriu pentru toți concurenții, medicii sunt cei care se pronunță dacă sportivul poate continua cursa ori nu. Anul trecut, în aceeași cursă, Tibi Ușeriu a fost scos din competitie după consultul medical, după prima zi de concurs, când se afla pe primul loc și parcursese 100 km într-o zi. Anul acesta, sportivul român a fost lăsat să continue concursul. Din 21 de concurenți au mai rămas în cursă doar 4. Sportivul român a ajuns la McCabe Creek, unde se odihnește. Până la finalul cursei mai are 150 de kilometri, pe un traseu greu, la temperaturi de -40, -50 grade Celsius. Cursa este dominată de Fabian Imfeld (Elveția), pe locul doi este Tiberiu Ușeriu (România).