BILANȚ FANTASTIC PENTRU DELEGAȚIA ROMÂNIEI LA CAMPIONATELE EUROPENE DE TENIS DE MASĂ U21: DOUĂ MEDALII DE AUR, DOUĂ DE ARGINT ȘI DOUĂ DE BRONZ

România a încheiat Campionatele Europene de tenis de masă Under-21 de la Varazdin (Croația) cu două medalii de aur, două de argint și două de bronz. Cristian Pletea și Rareș Șipoș au cucerit aurul la dublu masculin, după ce au învins în finala de duminică perechea Andrei Puțuntica (Republica Moldova)/Jiri Martinko (Cehia) cu 3-1 (7-11, 11-7, 11-9, 11-9). Cealaltă medalie de aur fusese câștigată de Cristian Pletea/Adina Diaconu, sâmbătă seara, la dublu mixt. Andreea Dragoman și Rareș Șipoș au obținut argintul în finalele de simplu. Dragoman, care a trecut în semifinale de Christina Kallberg (Suedia), cu 4-0 (11-6, 11-7, 12-10, 11-9), a fost învinsă în ultimul act de franțuzoaica Prithika Pavade cu 4-2 (11-7, 14-12, 8-11, 11-4, 6-11, 11-9). Adina Diaconu, campioana de anul trecut, a pierdut în semifinalele în fața franțuzoaicei Pavade cu 0-4 (14-16, 7-11, 3-11, 5-11) și s-a ales cu bronzul. În semifinalele probei masculine de simplu, Rareș Șipoș l-a întrecut pe belgianul Laurens Devos cu 4-2 (11-6, 11-7, 10-12, 11-6, 8-11, 14-12), dar a fost învins în finală de principalul favorit, rusul Vladimir Sidorenko, scor 4-1 (11-9, 11-7, 9-11, 11-5, 11-4). O altă medalie de bronz a fost adusă României de perechea Andreea Dragoman/Adina Diaconu, la dublu feminin. În 2017, la prima ediție a competiției, la Soci, Adina Diaconu și Andreea Dragoman au cucerit singura medalie a României, argint în proba feminină de dublu. În 2018, la Minsk, România a luat o medalie de argint, prin Cristian Pletea la simplu masculin, și două de bronz, prin Rareș Șipoș, la simplu masculin, și prin perechea Diaconu/Dragoman, la dublu feminin. La ediția din 2019, de la Gondomar (Portugalia), Adina Diaconu a cucerit aurul la simplu feminin, Tania Plăian a luat bronzul la simplu feminin, iar Rareș Șipoș a cucerit bronzul la simplu masculin.