SIMONA HALEP A CÂȘTIGAT TURNEUL WTA DE LA ROMA!

Jucătoarea de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a câștigat, luni, turneul WTA de la Roma, după ce adversara sa din finală, Karolina Pliskova (Cehia), a abandonat la scorul de 6-0, 2-1 pentru româncă.

Simona Halep a fost declarată învingătoare după 32 de minute în fața campioanei en titre, Pliskova (28 ani, 4 WTA) abandonând din cauza unor probleme la coloana vertebrală.

Meciul a fost unul fără istoric, Halep reușind să ia primul set în doar 21 de minute. Simona a început și actul secund cu break, dar apoi Pliskova a câștigat singurul său ghem, după două duble greșeli făcute de Halep.

Halep are acum 8-4 în meciurile directe cu Pliskova, după ce jucătoarea cehă se impusese la precedentele două dueluri, anul trecut, la Miami și Turneul Campioanelor. Simona Halep va primi un cec de 205.190 de euro și 900 de puncte WTA. (sursa și foto - agerpres.ro)