SALBĂ DE MEDALII PENTRU POPICARII MUREȘENI

Juniorii de la Electromureș Romgaz și CSM Târgu-Mureș au dominat categoric Campionatele Naționale individuale ale categoriei de vârstă sub 23 de ani, disputate sâmbătă și duminică pe arena clujană Gheorgheni. Competiția, ce a reunit peste 45 de popicari de la cluburi din întreaga țară, a cuprins întreceri doar la două probe individuale, respectiv individual clasic și perechi, cu doar 4 sportivi, pe o arenă cu 8 piste, pentru a se putea păstra distanțarea fizică impusă de regulile sanitare actuale. Elevii antrenorilor Orosz Istvan și Seres Jozsef au cucerit 7 medalii - 4 de aur (toate cele puse în joc) 2 de argint și 1 de bronz. Performerele competiției au fost următoarele: fete - Ciobanu Maria, care cu rezultatul de 614 popice doborâte s-a impus la individual clasic, și a devenit dublă campioană națională, câștigând împreună cu colega sa Seres Bernadett și proba de perechi, cu un total de 1.173 p.d, respectiv Fekete Reka, care a obținut două medalii de argint, la individual clasic, cu 597 p.d. și perechi (1.155 p.d.) alături de Szabo Julia Emese, toate de la Electromureș Romgaz. Rezultat promițător a obținut și tânăra sportivă Bordianu Roxana (15 ani) de la CSM Târgu-Mureș, care s-a clasat pe locul 4 la individual clasic, cu 568 popice doborâte; băieți - Szasz Tibor Levente a câștigat ambele probe, cu 595 popice doborâte, pe cea de la individual clasic și proba de perechi (1.130 p.d.) alături de Benke Zoltan jr. Medalia de bronz a fost cucerită de Szasz Attila Alfred, la individual clasic, cu 575 p.d. Un loc 4 a mai fost obținut la proba de perechi de către Szilagyi Ervin și Szasz Attila Alfred (1.091 p.d.) toți de la CSM Târgu-Mureș. Aceste rezultate confirmă faptul că tradiția popicelor mureșene va fi dusă mai departe, noua generație vine din urmă.