MINAUR BAIA MARE S-A CALIFICAT ÎN OPTIMILE DE FINALĂ ALE EHF EUROPEAN CUP

Echipa de handbal masculin Minaur Baia Mare s-a calificat duminică, la Nicosia, în optimile de finală ale EHF European Cup, după ce a învins formația cipriotă Parnassos Strovolou, scor 29-24 (16-14), și în manșa retur din turul 3 al competiției. În tur, sâmbătă, Minaur a câștigat cu scorul de 28-25 (15-13), iar cu dublă victorie și 57-49, la general, se califică în optimi. Ambele manșe din turul 3 al EHF European Cup au avut loc la Nicosia, după ce ambele echipe și-au dat acordul în acest sens. Tot sâmbătă a jucat prima manșă din turul 3 și CSM București, scor 33-27 (18-14), cu turcii de la Spor Toto SK. Returul va avea loc la București, în 20 decembrie. Câștigătoarele din dubla manșă se vor califica în optimile de finală ale competiției, cu partide programate în februarie 2021.

“ROMÂNIA ESTE UN FEL DE OUTSIDER PENTRU NOI”

Selecționerul olandez, Erwin van de Looi, consideră echipa de tineret a României drept outsiderul Grupei A a turneului final al Campionatului European de tineret din 2021. Site-ul oficial al UEFA a prezentat, după tragerea la sorți de joi, reacțiile antrenorilor echipelor participante la turneul final. În ceea ce îi privește pe tehnicienii din grupa României, Zoltan Gera spune că meciurile cu echipele din țara vecină Ungariei sunt foarte interesante, iar Stefan Kunz, antrenorul Germaniei, nu face nicio referire la formația pregătită de Adrian Mutu. “Germania este întotdeauna puternică, de multe ori au performanțe bune în astfel de turnee, așa că vom avea o misiune foarte grea, dar suntem fericiți că putem fi aici și să jucăm la Campionatul European. Deci, important este să dăm totul și să ne bucurăm de fiecare minut al jocurilor. Apoi va urma România, pe Bozsik Arena. Deoarece este o țară vecină a noastră, meciurile Ungaria - România sunt întotdeauna interesante. Au fost, de asemenea, semifinaliști ultima dată, iar fiul lui Gheorghe Hagi, Ianis Hagi, este în echipă. Olanda a marcat cele mai multe goluri în calificări. Vorbim din nou despre adversari foarte puternici”, a spus Zoltan Gera, antrenorul Ungariei. “Aș fi preferat o grupă diferită, dar ar fi putut fi și mai rău, așa că, în această privință, așa cum a spus mereu bunica mea, nu trebuie să te superi pe lucruri pe care nu le poți schimba. Așa că, o vom lua așa cum este. Cred că Olanda este favorita grupei noastre anul acesta, ceea ce nu înseamnă că nu vom lupta pentru primul loc. Ungaria are talente uimitoare, unul dintre cele mai căutate (n.r. - Dominik Szoboszlai) joacă pentru Salzburg, așa că așteptăm cu nerăbdare să jucăm împotriva lor. Erwin van de Looi, omologul meu din echipa olandeză U21, are câteva talente excepționale. Justin Kluivert joacă la Leipzig, l-am văzut împotriva lui Bayern. Îl cunoaștem din Bundesliga și știm la ce să ne așteptăm. Au marcat, în medie, aproape cinci goluri pe meci, în calificări, au câștigat cu 7-0 de două ori, așa că ne confruntăm cu o echipă fantastică”, a afirmat Stefan Kuntz, selecționerul Germaniei. “Este o tragere extraordinară. Ungaria este gazdă. Germania este o echipă pe care o cunoaștem bine și este, de asemenea, un rival al nostru. În acest moment, România este un fel de «outsider» pentru noi, dar așteptăm cu nerăbdare turneul. Să nu fim aroganți. În mod normal, olandezii sunt puțin aroganți, dar să nu o facem. A trecut mult timp de când am ajuns ultima dată la turneul final. Suntem foarte ambițioși și dornici, și trebuie să spun că am jucat câteva meciuri fantastice în calificări, împotriva unei echipe portugheze foarte puternice. Avem o echipă cu atacanți foarte talentați. Va trebui să vedem cine va fi disponibil pentru noi, în martie”, a precizat Erwin van de Looi, antrenorul Olandei. “Este o grupă foarte dificilă, deoarece țara gazdă, Ungaria, Olanda și Germania sunt echipe foarte puternice. M-am uitat la cât de bun a fost atacul Olandei în jocurile anterioare. Germania este o echipă puternică. Desigur, ne dorim o revanșă și o așteptăm cu nerăbdare, pentru că acesta este obiectivul nostru, să egalăm performanțele noastre anterioare și să fim mai buni decât la EURO precedent. La urma urmei, trebuie să le înfruntăm pe toate. Nu suntem înspăimântați, nu ne este frică de nimic. Este adevărat că este o grupă dificilă, dar credem în noi înșine și sunt sigur că vom performa bine”, a declarat Adrian Mutu. România va întâlni, la 24 martie 2021, reprezentativa Olandei, în primul meci al Grupei A a Campionatului European din 2021, informează frf.ro. La 27 martie, tricolorii antrenați de Adrian Mutu vor întâlni Ungaria, iar la 30 martie, Germania. Toate meciurile vor avea loc la Budapesta. România face parte din Grupa A, alături de Ungaria, Olanda și Germania, la turneul final al Campionatului European de tineret, care va avea loc în Ungaria și Slovenia, în 2021, s-a stabilit, joi, după tragerea la sorți de la Nyon. România a fost în a treia urnă valorică.

VETERANUL MARIAN DRĂGULESCU, SINGURUL CARE MAI ȚINE STEAGUL SUS!

Sportivul român Marian Drăgulescu a ocupat locul al patrulea în finala de la sărituri, duminică, la Campionatele Europene masculine de gimnastică artistică de la Mersin (Turcia). Marian Drăgulescu (care va împlini 40 de ani pe 18 decembrie), calificat la JO de la Tokyo, a încheiat cu media de 14,283, după sărituri de 13,666 și 14,900. “Veteranul” român intrase în finală cu a cincea medie (14,283, după note de 14.000 și 14,566). Aurul a fost cucerit de ucraineanul Igor Radivilov, cu 14,733 (note de 14,933, respectiv 14,533), argintul a revenit belarusului Igor Șaromkov, cu 14,700, în timp ce bronzul a fost obținut de israelianul Artem Dolgopyat, 14,483. Răzvan-Denis Marc a ocupat ultimul loc, opt, la inele, cu 13,166. Campion a devenit turcul Ibrahim Colak, cu 15,000, argintul a fost adjudecat de austriacul Vinzenz Hoeck, 14,800, iar Igor Radivilov a terminat pe locul al treilea, cu 14,766. România nu a obținut nicio medalie la Europenele masculine de seniori, cel mai bun rezultat fiind locul al patrulea, obținut de Drăgulescu la sărituri.

SORANA CÎRSTEA, CAMPIOANĂ LA ITF DUBAI

Sorana Cîrstea e în formă de zile mari. Românca, în vârstă de 30 de ani, tocmai a devenit campioană la Dubai, iar această realizare a propulsat-o mult și în clasamentul WTA. Astfel, bucureșteanca va urca 15 locuri în ierarhie, până pe poziția 71. Cea mai înaltă poziție pe care a fost Cîrstea a fost locul 21, în august 2013. În 2009, pe când avea doar 19 ani, Sorana a jucat în sferturile de finală de la Roland Garros. Sorana Cîrstea a câștigat turneul ITF de la Dubai, după ce a învins-o pe Katerina Siniakova (64 WTA), scor 4-6, 6-3, 6-3, la capătul unui meci de peste două ore. Turneul de la Dubai i-a adus Soranei Cîrstea al nouălea trofeu ITF din carieră, după cele de la Porto Santo (2005), Albufeira (2006), București (2006 și 2007), Cagnes-sur-Mer (2011), Saint-Malo (2011), Limoges (2011) și Bertioga (2016). De asemenea, Sorana Cîrstea are și un trofeu câștigat în circuitul WTA, la Tashkent, în 2008.

MEDICINISTELE, FĂRĂ VICTORIE LA LUGOJ

În localitatea Lugoj s-a desfășurat, săptămâna trecută, turneul cu numărul 6, grupa a 3-a, contând pentru Divizia A-1 de volei feminin. Formația CSU Medicina Târgu-Mureș a pierdut toate cele trei jocuri disputate. Joi, 10 decembrie, s-au consemnat următoarele rezultate: CSU Medicina Târgu-Mureș - Rapid București 1-3, și CSM Lugoj - U Cluj 3-0. Vineri, 11 decembrie, s-au disputat meciurile: U Cluj - Rapid București 0-3, și CSM Lugoj - CSU Medicina Târgu-Mureș 3-0, iar sâmbătă, 12 decembrie, s-au înregistrat rezultatele: CSU Medicina Târgu-Mureș - U Cluj 2-3, și Rapid București - CSM Lugoj 1-3. Echipa CSU Medicina Târgu-Mureș ocupă locul 11 în clasament, penultimul (cu 6 puncte).

MAX VERSTAPPEN S-A IMPUS ÎN MARELE PREMIU DE FORMULA 1 DE LA ABU DHABI

Pilotul olandez Max Verstappen (Red Bull), lider de la un capăt al altul al cursei, a câștigat, practic, fără concurență, Marele Premiu de la Abu Dhabi la Formula 1, a 17-a și ultima etapă a Campionatului Mondial, fiind cronometrat pe circuitul Yas Marina, după 305,355 km, cu timpul de 1h 36 min. 28 sec. 645/1000. Verstappen a împărțit podiumul de premiere cu monoposturile Mercedes, pilotate de finlandezul Valtteri Bottas, sosit la 15 sec. 976/1000, și de septuplul campion mondial britanic Lewis Hamilton, la 18 sec. 415/1000, revenit pe pistă după ce în urmă cu o săptămână fusese indisponibil din cauza Covid-19. Cei trei piloți și-au păstrat pozițiile de pe grila de start, monoposturile Mercedes nefăcând nicio tentativă de a-l depăși pe Verstappen. Thailandezul Alexander Albon, care speră să-și păstreze volanul la Red Bull, a terminat pe locul 4. Germanul Sebastian Vettel, aflat la ultima cursă pentru Ferrari, înainte de a ajunge la Aston Martin (viitoarea echipă Racing Point) de anul viitor, a terminat pe locul 14.