FCC BASCHET UAV ARAD A CÂȘTIGAT CUPA SIRIUS LA BASCHET FEMININ

În perioada 15-17 septembrie, în Sala Sporturilor din Târgu-Mureș, s-a desfășurat Cupa Sirius la baschet feminin, ediția a XII-a. La întrecere au participat doar trei echipe din Liga Națională, CSM Alexandria, FCC Baschet UAV Arad și BC Sirius Mureșul Târgu-Mureș. Cea de-a patra echipă, Olimpia CSU Brașov, a anunțat, în ultimul moment, că nu va lua parte la întrecere. Cea de-a XII-a ediție a Cupei Sirius la baschet feminin a fost câștigată de FCC Baschet Universitatea “Aurel Vlaicu” Arad. În finala de vineri, 17 septembrie, arădencele s-au impus cu 83-52 în fața grupării CSM Alexandria. Iată rezultatele înregistrate până la finală: BC Sirius Mureșul Târgu Mureș - FCC Baschet UAV Arad 73-84 (miercuri, 15 septembrie) și BC Sirius Mureșul Târgu-Mureș - CSM Alexandria 53-77 (joi, 16 septembrie).

VICTORIE PENTRU TRICOLORE

Naționala feminină de fotbal a învins cu 2-0 Croația în primul meci din campania de calificare la Cupa Mondială din 2023. Laura Rus și Cristina Carp au marcat golurile echipei noastre. Partida s-a disputat vineri, 17 septembrie, la “Centrul Național de Fotbal” de la Mogoșoaia. Celelalte meciuri din grupă s-au încheiat tot cu victorii ale gazdelor: Italia - Republica Moldova 3-0 (la Trieste) și Elveția - Lituania 4-1 (la Thun). Etapa a doua a grupei se va derula astăzi, 21 septembrie, cu jocurile: Croația - Italia (de la ora 18.30, la Karlovac), Republica Moldova - Elveția (de la ora 20.00, la Chișinău) și România - Lituania (de la ora 20.30, la “Centrul Național de Fotbal” de la Mogoșoaia). Campania de calificare se va încheia în septembrie 2022, iar turneul final al Cupei Mondiale din 2023 va fi găzduit de Australia și Noua Zeelandă.

ȚSKA MOSCOVA, VICTORIE CU KASTAMONU, ÎN DUELUL ANTRENORILOR ROMÂNI DIN GRUPA B A LIGII CAMPIONILOR LA HANDBAL FEMININ

Campioana Rusiei, ȚSKA Moscova, s-a impus duminică, pe teren propriu, în fața formației turce Kastamonu, scor 34-27 (16-15), în grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin. ȚSKA este antrenată de Florentin Pera, iar Kastamonu de Costică Buceschi. Pentru ȚSKA este prima victorie a stagiunii, în timp ce Kastamonu “bifează” al doilea eșec în grupa B. În aceeași situație se află, în grupa A, și campioana României, CSM București, care a fost învinsă sâmbătă, pe teren propriu, de Rostov Don, cu 30-27, și ocupă penultimul loc în clasament. Programul turului în continuare este: Podravka - CSM (25 septembrie), Borussia Dortmund - CSM (16 octombrie), CSM - Buducnost (23 octombrie), CSM - Brest Bretagne (30 octombrie), FTC Budapesta - CSM (13 noiembrie). Din 20 noiembrie vor începe partidele retur, care se vor încheia în 19 februarie 2022. Faza play-off va avea loc între 26 martie - 3 aprilie, sferturile de finală între 30 aprilie - 8 mai, iar Turneul Final Four în 4-5 iunie, la Budapesta. Deținătoarea trofeului este Vipers Kristiansand din Norvegia. În sezonul anterior, CSM București a ratat calificarea la Turneul Final Four al Ligii Campionilor.

CUPA DAVIS, ROMÂNIA-PORTUGALIA 3-1 MARIUS COPIL L-A ÎNVINS PE SOUSA. ROMÂNIA A CÂȘTIGAT DUELUL CU PORTUGALIA

Tenismenul Marius Copil l-a învins pe Joao Sousa în al patrulea meci al întâlnirii de Cupa Davis dintre România și Portugalia de la Cluj-Napoca, astfel că scorul general a devenit 3-1 și românii au câștigat confruntarea din Grupa Mondială I. Sâmbătă, Filip Jianu a fost învins cu 6-3, 7-5 de Joao Sousa și Marius Copil s-a impus cu 6-4, 6-3 în fața lui Gastao Elias. Duminică, echipa Marius Copil/Horia Tecău a învins perechea Nuno Borges/Joao Sousa, scor 6-4, 6-3, iar Marius Copil a câștigat confruntarea cu Joao Sousa, scor 6-3, 2-6, 6-4. Perechea Marius Copil/Horia Tecău a învins echipa Gastao Elias/Joao Sousa, astfel că România conduce Portugalia, scor 2-1, la întâlnirea de Cupa Davis de la Cluj-Napoca. Marius Copil și Horia Tecău s-au impus, scor 6-4, 6-3, după o oră și 12 minute. Sâmbătă, Marius Copil l-a învins pe Gastao Elias, scor 6-4, 6-3, iar Filip Jianu a fost învins cu 6-3, 7-5 de Joao Sousa.

GOLURI MULTE ÎN LIGA A 4-A ELITE LA FOTBAL, JUDEȚUL MUREȘ!

În Liga 4 Elite la fotbal, județul Mureș, s-au disputat la finalul săptămânii trecute meciurile rundei a doua: Seria I / ACS Mureșul Rușii-Munți - ACS Miercurea Nirajului 1-0, ACS Sovata - ACS Kinder Sângeorgiu de Mureș 3-4, AS Câmpia Râciu - ACS Raza de Soare Acățari 1-1 și ACS Târnava Mică Sângeorgiu de Pădure - AFC ASA Târgu-Mureș 0-3; Seria II / Mureșul Luduș - AS Inter Sânger 3-0, ACS Atletic Târgu-Mureș - CS Unirea Ungheni 2018 3-3, ACS Academica Transilvania Târgu-Mureș - AS Înfrățirea Valea Izvoarelor 4-2, CS Iernut - Viitorul 2002 Târnăveni 4-1. Meciurile etapei a III-a se vor disputa miercuri, 22 septembrie 2021, de la ora 17.00.

CE POZIȚII OCUPĂ JUCĂTOARELE DIN ROMÂNIA ÎN CLASAMENTUL MONDIAL

Simona Halep a coborât de pe locul 11 pe 14, cu 3.152 de puncte, în clasamentul dat publicității luni, după ce a pierdut punctele aferente trofeului câștigat la Roma, în urmă cu un an. Lider este în continuare sportiva australiană Ashleigh Barty, cu 10.075 de puncte. Top 10 este format din următoarele jucătoare: 1. Ashleigh Barty (Australia) - 10.075; 2. Arina Sabalenka (Belarus) - 7.720 de puncte; 3. Karolina Pliskova (Cehia) - 5.315 puncte; 4. Elina Svitolina (Ucraina) - 4.860; 5. Barbora Krejcikova (Cehia) - 4.668 (+2 poziții), cea mai bună poziție din carieră; 6. Iga Swiatek (Polonia) - 4.571 (+2), cea mai bună poziție din carieră; 7. Sofia Kenin (SUA) - 4.413 (-1); 8. Naomi Osaka (Japonia) - 4.326 (-3); 9. Garbine Muguruza (Spania) - 4.135; 10. Petra Kvitova (Cehia) - 4.060. Înaintea Simonei Halep mai sunt Belinda Bencic (Elveția), 3.820 de puncte (+1), Maria Sakkari (Grecia), 3.750 de puncte (+1) și Anastasia Pavliucenkova (Rusia), 3.285 de puncte (+1). Jucătoarea Elena-Gabriela Ruse a urcat două poziții, până pe locul 99, cel mai bun din carieră, cu 807 puncte. Celelalte românce din Top 200 ocupă următoarele poziții: Sorana Cîrstea a urcat trei poziții, până pe locul 37, cu 1.745 de puncte; Irina Begu a coborât opt poziții și este pe locul 62, cu 1.095 de puncte; Gabriela Ruse a urcat două locuri și este pe poziția cu numărul 99, cu 807 puncte; Ana Bogdan a coborât o poziție și este pe 109, cu 726 de puncte; Irina Bara a urcat cinci poziții până pe locul 113, cu 701 puncte; Jaqueline Cristian se menține pe 127, cu 607 puncte; Patricia Țig a coborât 18 poziții și este pe locul 165, cu 455 de puncte; Mihaela Buzărnescu a coborât o poziție și este pe locul 175, cu 423 de puncte.