ANCUȚA UNGUREAN DE LA CS MUREȘUL TÂRGU-MUREȘ, CAMPIOANĂ EUROPEANĂ LA CANOTAJ

România a obținut 5 medalii de aur și una de argint la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori, de la München, din Germania. Printre performerii delegației tricolore s-a numărat și Adelina-Ancuța Ungurean, de la CS Mureșul Tg.Mureș, care a devenit campioană europeană cu barca de 4 rame feminin, din care au mai făcut parte Daria-Ioana Dinulescu, Maria Guzran și Elena-Maria Robitu. Adelina-Ancuța Ungurean, antrenată de Claudia Balint, a mai cucerit, în acest an, la Plovdiv, în Bulgaria, medalia de aur și titlul mondial tot cu barca de 4 rame, precum și două medalii de aur (cu bărcile de 8+1 și 4 rame fără cârmaci) și una de argint (împreună cu Elena-Maria Robitu la dublu rame) la Campionatele Balcanice de la Struga (Macedonia de Nord). La Europenele de la München au mai luat aurul echipajele de dublu rame feminin, dublu rame masculin, patru vâsle feminin și 8+1 masculin, iar medalia de argint a fost cucerită de barca de 8+1 feminin.

POPICE - LOCUL VI OBȚINUT DE ELECTROMUREȘ ROMGAZ LA “CUPA MONDIALĂ”

În perioada 2-6 octombrie 2018 a avut loc la Zapresic (Croația), a XXX-a ediție a “Cupei Mondiale”, competiție rezervată formațiilor campioane naționale de club. România a fost reprezentată de echipele “Electromureș Romgaz” Târgu-Mureș la feminin și CFR Olimpia Iași la masculin. Sportivele, antrenate de Orosz Istvan, ajutat de Seres Jozsef, au reușit o participare onorantă, terminând competiția pe locul 6, cu 3.464 p.d., doar la 46 bețe de calificarea în “careul de ași”. Prin obținerea acestui rezultat s-a reușit calificarea în turul I al Ligii Campionilor. Pentru echipa “Electromureș Romgaz” au evoluat: Duka Tilda - 584 p.d., Baciu Doina Victorița 601 p.d., Safranyi Anita 550 p.d.,Hanc Alina 597 p.d., Mehesz Anita 577 p.d. și Gyeresi Anna 555 p.d. Rezerve: Bornert Alexandrina și Ciobanu Maria. Clasamentul final al Cupei Mondiale 2018 (feminin): 1 - SKC Victoria Bamberg - Germania, 2 - MM Mlaka Rijeka - Croația, 3 - BBSV Viena - Austria. La masculin, competiția a fost câștigată de KK Zapresic (Croația).Echipa CFR Olimpia Iași s-a clasat pe locul 9.

ROMÂNIA, REMIZĂ ÎN PRELIMINARIILE CAMPIONATULUI EUROPEAN DE HANDBAL FEMININ! TRICOLORELE AU EVOLUAT CONTRA AUSTRIEI

Naționala de handbal feminin a României a remizat duminică, la Viena, cu reprezentativa Austriei, scor 33-33 (16-11), în al doilea meci din grupa 2, faza a doua a calificărilor la Campionatul European din 2022. Principala marcatoare a României a fost Bianca Bazaliu, cu 10 reușite. În minutul 59, Alina Ilie a fost eliminată cu cartonaș roșu direct, pentru un fault dur asupra unei adversare. În primul meci al grupei 2, tricolorele au dispus de echipa Insulelor Feroe, scor 26-19 (15-14). În alte partide din grupa 2, în primele două etape, Danemarca a învins Austria, cu 27-22, și Insulele Feroe, cu 39clasamentul este condus de Danemarca, cu 4 puncte, urmată de România 3, Austria 1 și Insulele Feroe 0. Tricolorele vor juca în continuare în 2 martie 2022, cu Danemarca (acasă), și în 5 martie cu aceeași echipă în deplasare, iar returul cu Insulele Feroe și Austria în 20 aprilie, respectiv 23 aprilie. Turneul final va fi găzduit de Slovenia, Macedonia de Nord și Muntenegru, între 4-20 noiembrie 2022.

POPICE - LOCUL V OBȚINUT DE ELECTROMUREȘ ROMGAZ LA “CUPA MONDIALĂ”

În perioada 1-5 octombrie 2019 a avut loc, la Ludwigshafen, a XXXI-a ediție a “Cupei Mondiale”, competiție rezervată formațiilor campioane naționale de club. România a fost reprezentată de echipele “Electromureș Romgaz” Târgu-Mureș, la feminin și CFR Cluj, la masculin. Cu o echipă mult întinerită, s-a reușit o participare onorantă, sportivele antrenorilor Orosz Istvan și Seres Jozsef terminând competiția pe locul 5, cu 3.326 p.d., doar la 50 bețe de calificarea în “careul de ași”. Prin obținerea acestui rezultat s-a reușit calificarea în turul I al Ligii Campionilor. Pentru echipa “Electromureș Romgaz” au punctat: Duka Tilda - 539 p.d., Ciobanu Maria 557 p.d., Fekete Reka 545 p.d., Seres Bernadett 557 p.d., Dan Monica 572 p.d. și Safrany Anita 556 p.d. Rezervă: Abram Monika Krisztina. Clasamentul final al Cupei Mondiale 2019 (feminin): 1 - MM Mlaka Rijeka (Croația), 2 - SKC Victoria Bamberg (Germania), 3 - KK Slovan Rosice (Cehia). La masculin, competiția a fost câștigată de SKV Rot Weiss Zerbst (Germania). Echipa CFR Cluj s-a clasat pe locul 6.

EȘEC PENTRU ECHIPELE MUREȘENE ÎN LIGA A III-A

Formațiile Unirea Ungheni și Avântul Reghin au pierdut, vineri, cu același scor de 2-0, partidele susținute în deplasare contra formațiilor Viitorul Cluj, respectiv CS Hunedoara, din cadrul celei de-a 7-a etape a Ligii a III-a de fotbal, seria a 9-a. Alte rezultate consemnate în această serie: Sănătatea Cluj - CS Ocna Mureș 2-4, Unirea Alba Iulia - Gloria Bistrița 0-4 și Metalurgistul Cugir - Sticla Arieșu Turda 3-2. În clasament conduce CS Hunedoara, cu 19 puncte, urmată de Metalurgistul Cugir, cu 17 puncte. Unirea Ungheni se află pe locul IV, cu 12 puncte, iar Avântul Reghin ocupă cea de-a 6-a poziție, cu 10 puncte.

În perioada 5-9 octombrie 2021, a avut loc, la Otocac (Croația), a XXXII-a ediție a “Cupei Mondiale”, competiție rezervată formațiilor campioane naționale de club. România a fost reprezentată de echipele “Electromureș Romgaz” Târgu-Mureș, la feminin, și CFR Cluj, la masculin. Sportivele, antrenate de Orosz Istvan și Seres Jozsef, au reușit o participare onorantă, terminând competiția pe locul 6, cu 3.287 popice doborâte. Prin obținerea acestui rezultat s-a reușit calificarea în turul I al Ligii Campionilor. Pentru tânăra echipă mureșeană au evoluat, în ordinea valorii rezultatelor: Duka Tilda - 585 p.d., Seres Bernadett 555 p.d., Budoi Noemi 555 p.d., Fekete Reka 548 p.d., Dan Monica/ Janosi Halmagyi Kriszta 531 p.d., Ciobanu Maria 513 p.d., iar rezervă a fost Bordianu Roxana Andreea. A lipsit din lot, din motive de sănătate, Szabo Julia Emese. Clasamentul final al Cupei Mondiale 2021 (feminin): 1 - KK Mlaka Rijeka - Croația - (cu fostele jucătoare a echipei mureșene, Mehesz Anita și Safrany Anita), 2 - KK Slovan Rosice - Cehia, 3 - KK Alimenta Novi Sad - Serbia. La masculin, competiția a fost câștigată de SKV Rot-Weiss Zerbst (Germania). Echipa CFR Cluj s-a clasat pe locul 9. De săptămâna viitoare, echipele loturile naționale de seniori încep pregătirile pentru Campionatele Mondiale din Polonia (21-30 oct.2021) cu meciul amical de la Apatin, cu selecționata Serbiei, după care se vor deplasa la Tarnovo Podgorne, locul de disputare a mondialelor.