HANDBALISTELE DE LA CSM TG. MUREȘ AU OBȚINUT UN PUNCT LA RM. VÂLCEA

Echipa de junioare III de la CSM Tg. Mureș a jucat în deplasare în etapa a 7-a a grupei semifinale de valoare la handbal feminin. Rezultat: Energetic Rm.Vâlcea - CSM Tg. Mureș 42-37 (14-13, 13-15, 15-9). Pentru echipa CSM Tg. Mureș au marcat: Tarcău Mara - 12, Pop Iulia - 8, Rusu Daria - 6, Lăcătuș Sonia - 6, Oltean Alexia - 3, Morar Paula - 1, Mureșan Bianca - 1. Antrenorul de la CSM Tg. Mureș, Laurențiu Pop, s-a declarat mulțumit de atitudinea și implicarea jucătoarelor, mai ales că a reușit să folosească în acest meci toate cele 16 sportive înscrise pe foaia de joc. “După un joc bun, consistent, de o bună calitate ne întoarcem acasă cu un punct câștigând a doua repriză. Am făcut două reprize bune, prima am pierdut-o la un singur gol și a doua am câștigat-o la două. Dar a urmat o repriză a treia unde a trebuit să ne recunoaștem învinși destul de categoric. S-a simțit oboseala, atât fizică, cât și psihică după maratonul de meciuri din ultima perioadă, toate desfășurate în deplasare, la distanțe considerabile, și lipsa unor jucătoare din lot din cauza îmbolnăvirilor”, a afirmat Laurențiu Pop.

O ALTĂ JUCĂTOARE DIN ROMÂNIA SE APROPIE DE SIMONA HALEP ÎN CLASAMENTUL MONDIAL!

Simona Halep se menține pe locul 20 WTA, cu 2.156 de puncte, în clasamentul dat publicității luni, în timp ce Sorana Cîrstea a urcat două poziții, până pe locul 24, cu 1.840 de puncte. Ierarhia este condusă pentru a doua săptămână la rând de poloneza Iga Swiatek, cu 6.711 puncte. Jucătoarele române din Top 200 ocupă următoarele locuri: 20. Simona Halep - 2.156 puncte; 24. Sorana Cîrstea - 1.840 (+2); 56. Elena-Gabriela Ruse - 1.073, (-1); 63. Irina-Camelia Begu - 1.004 (+3); 70. Jaqueline Cristian - 907 (+1); 91. Ana Bogdan - 710 (+2); 110. Irina Bara - 597 (+8); 123. Mihaela Buzărnescu - 521 (-1); 165. Alexandra Cadanțu-Ignatik - 399 (-3). În Top 10 WTA, Arina Sabalenka din Belarus a urcat de pe locul 5 pe locul 4, iar Maria Sakkari din Grecia a coborât o poziție, până pe locul 5. Finalistă la Charleston, Ons Jabeur din Tunisia a urcat un loc, până pe 9, în timp ce spaniola Garbine Muguruza a coborât o poziție, până pe locul 10. Top 10 WTA: 1. Iga Swiatek (Polonia) - 6.711; 2. Barbora Krejcikova (Cehia) - 4.975; 3. Paula Badosa (Spania) - 4.885; 4. Arina Sabalenka (Belarus) - 4.711 (+1); 5. Maria Sakkari (Grecia) - 4.705 (-1); 6. Anett Kontaveit (Estonia) - 4.511; 7. Karolina Pliskova (Cehia) - 4.252; 8. Danielle Collins (SUA) - 3.151; 9. Ons Jabeur (Tunisia) - 3.095 (+1). 10. Garbine Muguruza (Spania) - 3.070 (-1). Câștigătoarea turneului de la Charleston, Belinda Bencic din Elveția, a urcat de pe locul 21 pe 13, cu 2.561 de puncte.

BENZEMA, CALE LIBERĂ SPRE BALONUL DE AUR!”

Cu un nou gol decisiv pentru Real Madrid și după eliminarea lui Robert Lewandowski cu Bayern din Liga Campionilor, atacantul francez Karim Benzema a devenit marele favorit pentru câștigarea Balonului de Aur 2022, scrie cotidianul AS. “Calificarea Realului în semifinale îi deschide calea lui Benzema către recompensa supremă care există în fotbal: Balonul de Aur. Majoritatea presupușilor săi rivali sunt în afara cursei: Messi și Mbappé au căzut în fața Realului pe Bernabeu cu un hattrick de la Karim, Cristiano Ronaldo a pierdut cu Atlético, Haaland este afară, și ultimul care se alătură clubului este Robert Lewandowski, după ce Bayern a pierdut în sferturile de finală cu Villarreal”, scrie AS. Benzema a marcat 38 de goluri în tot atâtea meciuri în acest sezon, al 12-lea în Liga Campionilor. Dacă va câștiga Balonul de Aur, Benzema ar deveni al cincilea francez care câștigă acest trofeu după Raymond Kopa (1958), Michel Platini (1983, 1984, 1985), Jean-Pierre Papin (1991) și Zinedine Zidane (1998). Karim Benzema a marcat 38 de goluri și a livrat 13 pase de gol în 38 de meciuri jucate în toate competițiile acestui sezon la Real Madrid.

CUM ARATĂ SEMIFINALELE UEFA CHAMPIONS LEAGUE DUPĂ DISPUTAREA SFERTURILOR DE FINALĂ!

Real Madrid, Liverpool, Manchester City și Villarreal sunt echipele care au reușit calificarea în semifinalele UEFA Champions League. Manchester City a remizat, miercuri, în deplasare, scor 0-0, în meciul cu Atletico Madrid, din manșa a doua a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, calificându-se în penultimul act. În tur, City s-a impus cu 1-0. În finalul meciului de pe Wanda Metropolitano, Felipe a avut o intrare tare la Foden, apoi jucătorii celor două echipe au început să se îmbrâncească. Fundașul brazilian al gazdelor a fost eliminat după acea fază, primind al doilea cartonaș galben. Partida a fost prelungită 12 minute. În celălalt joc al zilei, Liverpool a remizat, scor 3-3, pe teren propriu, cu Benfica Lisabona, după ce s-a impus în tur, cu 3-1. Echipa antrenată de Jurgen Klopp va juca în semifinale cu Villarreal, iar cea pregătită de Pep Guardiola, cu Real Madrid. În jocurile de marți, s-au înregistrat rezultatele Real Madrid - Chelsea, 2-3, după prelungiri (în tur 3-1) și Bayern München - Villarreal, 1-1 (în tur, 0-1). În semifinalele programate la 26/27 aprilie și 3/4 mai se vor întâlni Manchester City - Real Madrid și Liverpool - Villarreal.

ROMÂNIA PIERDE CU PORTUGALIA ÎN ULTIMUL MECI LA TURUL DE ELITĂ

Naționala feminină U19 a României a pierdut cu 1-3 meciul contra Portugaliei, ultimul la Turul de Elită pentru EURO, și a retrogradat în Liga B a calificărilor pentru următorul Campionat European. Deși a deschis scorul cu șut superb al Ioanei Bălăceanu și a condus la pauză, echipa antrenată de Ion Marin a primit trei goluri în repriza a doua și a încheiat grupa de calificare pe ultimul loc. În primele două partide, România a pierdut cu Spania și Țările de Jos. Meciul dintre Spania și Țările de Jos s-a încheiat la egalitate, 2-2, iar ibericele s-au calificat la EURO datorită golaverajului mai bun. Turneul final va fi găzduit de Cehia, în perioada 26 iunie - 9 iunie 2022.