ÎNOTĂTORII DE LA CSM TG. MUREȘ AU EXCELAT LA O COMPETIȚIE INTERNAȚIONALĂ

Sportivii de la CSM Tg. Mureș au participat la competiția de înot “Hátgerinc Kupa”, care a avut loc la Hódmezõvásárhely, în perioada 07-08 mai, unde au concurat 472 de sportivi de la 36 de cluburi din 3 țări. Clubul CSM Târgu-Mureș a fost reprezentat de doi sportivi: Mészáros Balázs (19 ani) și Koncz Nimród (16 ani), care împreună au obținut 14 medalii, din care 6 de aur, 5 de argint și 3 de bronz.

Rezultatele obținute de Mészáros Balázs (categoria 19 ani și peste, băieți): două locuri întâi - 100 bras (01.06,56), 100 fluture (00.56,91); trei locuri II - 100 liber (00.54,30), 200 mixt (02.11,54), 200 bras (02.30,78); două locuri trei: 50 bras (00.30,35), 50 liber (00.24,65). La finalul cursei, Mészáros Balázs a primit și trofeul pentru cel mai performant sportiv!

Rezultatele lui Koncz Nimród (categoria 15-16 ani băieți): patru locuri întâi: 200 mixt (02.13,19), 400 mixt (04.46,67), 200 bras (02.34,05) 100 liber (01.01,07); două locuri II: 200 liber (02.01,85), 50 liber (00.26,38); un loc 3: 400 liber (04.20,62). Antrenorul echipei CSM Tg. Mureș, Bartalis Károly, a declarat la finalul competiției: “Concursul a fost o etapă importantă în pregătirea campionatului național de la sfârșitul lunii. Sunt foarte mulțumit de timpii obținuți, ambii atleți și-au îmbunătățit rezultatele față de ultima competiție”.

SIMONA HALEP SE MENȚINE PE LOCUL 21 WTA

Simona Halep se menține pe locul 21 în clasamentul WTA, cu 2.067 de puncte, clasament dat publicității luni, în timp ce Gabriela Lee (fostă Talabă) a urcat 84 de poziții până pe locul 150, cel mai bun din carieră, după ce a câștigat turneul ITF de 100.000 de dolari de la Bonita Springs. Lee, 26 de ani, a învins-o, în finală cu scorul de 6-1, 6-3, pe poloneza Katarzyna Piter, locul 542 WTA. Jucătoarele române din Top 200 ocupă următoarele locuri: 21. Simona Halep - 2.067; 26. Sorana Cîrstea - 1.670 (+1); 57. Elena-Gabriela Ruse - 1.061; 63. Irina-Camelia Begu - 1.004 (-1); 70. Jaqueline Cristian - 931 (-1); 95. Ana Bogdan - 683; 105. Irina Bara - 637; 124. Mihaela Buzărnescu - 537 (+1); 150. Gabriela Lee - 432 (+84); 151. Alexandra Cadanțu-Ignatik - 431 (+10). În Top 10, condus în continuare de poloneza Iga Swiatek, cu 7.061 de puncte, Ons Jabeur din Tunisia, câștigătoare a Madrid Open, a urcat trei poziții, până pe locul 7, cu 3.895 de puncte. Barbora Krejcikova din Cehia a revenit pe locul 2 WTA, cu 5.011 puncte, iar Paula Badosa a coborât pe 3, cu 4.720 de puncte. Și Maria Sakkari din Grecia, Anett Kontaveit din Estonia și Karolina Pliskova din Cehia au urcat câte o poziție, în timp ce Arina Sabelenka din Belarus a coborât patru locuri, iar Danielle Collins și Garbine Muguruza au coborât câte un loc. Ierarhia este următoarea: 1. Iga Swiatek (Polonia) - 7.061 de puncte; 2. Barbora Krejcikova (Cehia) - 5.011 (+1); 3. Paula Badosa (Spania) - 4.720 (-1); 4. Maria Sakkari (Grecia) - 4.596 (+1); 5. Anett Kontaveit (Estonia) - 4.446 (+1); 6. Karolina Pliskova (Cehia) - 4.152 (+1); 7. Ons Jabeur (Tunisia) - 3.895 (+3); 8. Arina Sabalenka (Belarus) - 3.721 (-4); 9. Danielle Collins (SUA) - 3.211 (-1); 10. Garbine Muguruza (Spania) - 3.135 (-1). În preajma Top 10, Jessica Pegula din SUA, finalista de la Madrid, a urcat trei poziții, până pe locul 11, cu 3.040, iar Emma Răducanu, din Marea Britanie, a coborât o poziție, până pe locul 12, cu 2.914 puncte.

STEAUA JOACĂ BARAJUL PENTRU PROMOVAREA ÎN LIGA 1 LA FOTBAL!

Din Liga 2 de fotbal, se cunoaște prima echipă promovată. Petrolul Ploiești a învins, luni, Concordia Chiajna și va juca în Liga 1 din sezonul următor. Al doilea loc se disputa între Hermannstadt și U Cluj, iar Steaua București e sigură de locul al patrulea, indiferent de ce se va întâmpla în ultima etapă a play-off-ului. De altfel, “militarii” s-au pregătit pentru momentul crucial de la finalul sezonului și au depus, la finalul lunii martie, dosarul de licențiere pentru Liga 1, chiar dacă FRF a anunțat clar că Steaua București nu va avea drept de promovare. Până la clarificarea situației în privința dreptului echipei de a juca pe prima scenă fotbalistică, o veste excelentă pentru suporterii steliști a fost furnizată, cu mai puțin de două săptămâni până la partidele decisive pentru prima ligă. Pe 22 mai, Steaua București joacă acasă, în Ghencea, turul. Probabil, adversara echipei lui Daniel Oprița va fi Chindia Târgoviște, ocupanta locului 13. Dâmbovițenii au un punct avans față de Dinamo, care e pe 14, iar în ultima etapă joacă împotriva lui Gaz Metan, care e victimă sigură. Returul barajului are loc pe 29 mai. Așa cum a anunțat în trecut, Steaua București e pregătită să se ducă la TAS, dacă vor exista piedici în calea promovării echipei în Liga 1.

JUNIOARELE III DE LA CSM TG. MUREȘ AU EVOLUAT BINE ÎN DEPLASARE

Handbalistele, junioare III, de la CSM Tg. Mureș au mai disputat un meci în grupa semifinală Valoare, etapa a 9-a: CSS Făgăraș - CSM Tg. Mureș 33-26 (9-11, 14-8, 10-8). Chiar dacă scorul final a fost nefavorabil, handbalistele mureșene au demonstrat că victoria de acasă nu a fost întâmplătoare. Echipa CSM Tg. Mureș a reușit să se impună în prima repriză, dar le-a pierdut pe celelalte două, astfel fiind învinsă în deplasarea de la Făgăraș.

Antrenorul echipei CSM Tg. Mureș, Laurențiu Pop, s-a declarat mulțumit de jocul prestat de fetele noastre: “A fost un meci bun, am jucat așa cum l-am pregătit, în care am reușit să rulăm tot lotul deplasat. Urmează ultima etapă din semifinalele valoare, unde ne dorim o victorie după care ne îndreptăm atenția spre examenul ce urmează pentru o parte dintre componentele echipei!”