TÂRGUMUREȘEANCA SZOCS BERNI, CAMPIOANĂ CU STEAUA LA TENIS DE MASĂ

Echipa feminină de tenis de masă CSA Steaua București a câștigat Superliga Națională, după ce s-a impus în ambele manșe ale finalei cu CSM Bistrița, cu același scor de 3-0. Formația bucureșteană le-a avut în componență pe târgumureșeanca Szocs Bernadette, Andreea Dragoman, Roxana Istrate și Ioana Băiașu. Este cel de-al patrulea titlu de campioană a României pentru Szocs Bernadette în acest an, după cele de la simplu, dublu fete și dublu mixt.

TG. MUREȘ A PROMOVAT ÎN PRIMUL EȘALON DE BASCHET AL ROMÂNIEI

CSM Tg. Mureș și-a asigurat prezența în viitoarea ediție a Ligii Naționale de baschet masculin, după ce a obținut, sâmbătă seara, cea de-a doua victorie în cadrul turneului de promovare, 88-67 cu Laguna București. Echipa antrenată de George Trif, care se impusese vineri și în fața lui CSU 2 Sibiu, cu 91-59, a dominat autoritar jocul, muntenegreanul Goran Martinic, cu 32 de puncte fiind cel mai bun marcator al CSM-ului. Tot sâmbătă, în cadrul turneului de la Tg. Mureș, CSU 2 Sibiu a furnizat o surpriză, învingând-o pe cealaltă principală candidată la promovare, Știința București, cu 82-72.

Duminică, 5 iunie, au avut loc jocurile CSU 2 Sibiu - Laguna București 63-73 și CSM Tg. Mureș - Știința București 20-0.

ÎNOTĂTORII DE LA CSM TG. MUREȘ, MEDALIAȚI LA CUPA ROMÂNIEI!

Localitatea Târgoviște a găzduit, zilele trecute, Cupa României la înot. Din păcate, cei mai buni sportivi de la CSM Tg. Mureș, Fángli Henrietta și Daniel Nicușan (ambii studiază în SUA cu bursă sportivă), nu au avut o stare de sănătate perfectă, dar continuă să adune medalii. Fángli a obținut chiar și a doua medalie de aur - de data aceasta la 100 m bras - după ce în prima zi a răcit, iar Nicușan, abia recuperat din Covid, nici el nu a putut evolua așa cum ne-a obișnuit, a declarat antrenorul CSM, Bartalis Károly. Daniel a reușit totuși să culeagă o medalie de argint și una de bronz la Târgoviște. “Timpii lui Heni sunt cu câteva sutimi de secundă mai slabi decât data trecută, dar sunt totuși foarte buni, mai ales dacă ținem cont de faptul că a fost bolnavă din prima zi (din păcate a răcit)”, a afirmat Bartalis Karoly. Rezultatele zilei 2: Fángli Heni (21 de ani) - locul 1 la 100 m bras (01.11.26) OPEN; Nicușan Daniel (21 de ani) - locul 3 la 50 m bras (00.29.16) OPEN; Koncz Nimród (16 ani) - l ocul 4 la 400 m mixt (04.47.10), locul 5 la 100 m spate (01.01.89) - la juniori; Mészáros Balázs (19 ani) - locul 7 la 50 m bras (00.30.23) OPEN. Rezultatele zilei 3: Nicușan Daniel - locul II la 100 m bras (01.04.48) OPEN; Fángli Henrietta - locul 4 la 200 m bras (02.40.98) OPEN; Koncz Nimród - locul IV la 200 m fluture (02.13.59) JUNIORI; Mészáros Balázs - locul VII la 100 m bras (01.06.67) OPEN.

ÎNOTĂTORII MUREȘENI, MEDALIAȚI LA CUPA ROMÂNIEI

Municipiul Târgoviște a găzduit, zilele trecute, Cupa României la înot în bazin scurt, competiție rezervată categoriilor seniori, tineret și juniori și care a reunit la întreceri aproape 350 de sportivi de la 62 de cluburi din țară. Printre cei prezenți s-au numărat și înotătorii de la Clubul Sportiv Școlar Tg. Mureș, care au cucerit trei medalii de bronz în competiția rezervată juniorilor. Au urcat pe cea de-a treia treaptă a podiumului de premiere Sántha Nóra la 100 metri fluture, precum și ștafetele de 4 x100 metri liber și 4 x100 metri mixt, avându-le în componență pe Sárkány Melinda, Alesia Crăciun, Aiana Crăciun și Sántha Nóra.

S-A ÎNCHEIAT LIGA CAMPIONILOR LA HANDBAL FEMININ. CRISTINA NEAGU E GOLGHETERA COMPETIȚIEI

Echipa de handbal feminin Vipers Kristiansand a câștigat, duminică, trofeul Ligii Campionilor, la Turneul Final Four de la Budapesta, după ce a învins formația Gyor ETO, în finala competiției. Deși CSM București nu a trecut de sferturi, Cristina Neagu a încheiat pe primul loc în topul celor mai bune marcatoare. Vipers s-a impus cu scorul de 33-31 (15-13) și a cucerit al 2-lea trofeu din palmares. Pentru Gyor, pivotul naționalei României, Crina Pintea, a marcat 3 goluri. Tot duminică, medalia de bronz a revenit echipei Metz Handball, scor 32-26 (18-12), cu Team Esbjerg, în finala mică a Ligii Campionilor. În semifinale, Gyor - Team Esbjerg, scor 32-27 (15-15), respectiv Metz Handball - Vipers Kristiansand, scor 27-33 (15-14).