SPORTIVII ROMÂNI, MEDALIAȚI LA EUROPENELE DE TENIS DE MASĂ

România a încheiat Campionatele Europene de tenis de masă rezervate sportivilor sub 21 de ani, de la Cluj, cu un bilanț de trei medalii, dintre care două de aur și una de bronz. Cele două medalii de aur au fost obținute de Elena Zaharia la simplu fete (4-3 în finala cu germanca Franziska Schreiner) și de cuplul Andrei Istrate și Camelia Mitrofan, la dublu mixt. Medalia de bronz a fost câștigată tot la dublu mixt, de Darius Movileanu și Elena Zaharia. La puternicul turneu de la Almaty, din Kazahstan, rezervat seniorilor, Adina Diaconu și Cristian Pletea au obținut medalia de bronz, fiind învinși în semifinale, cu 3-1, de o pereche din Taiwan. La aceeași competiție, târgumureșeanca Szocs Bernadette a ajuns până în sferturile de finală ale probei de simplu, unde a cedat, însă, cu 0-3, în fața japonezei Hina Hayata.