VICTORIE ÎN DEPLASARE LA DEBUTUL ÎN LIGĂ PENTRU BASCHETBALIȘTII MUREȘENI!

Echipa CSM Tg.Mureș a câștigat prima partidă după revenirea baschetului mureșean în LNBM. CSM Târgu Jiu - CSM Târgu Mureș 63-83 (23:16, 18:23, 13:25, 9:19). Marcatorii echipei noastre: Person 21 (2×3), Sánta 19 p + 17 rec, Martinic 18 (2×3), Șolopa 13, Gajovic 7, Mureșan 3 (1×3), Lowanrce 2. Au mai jucat Sólyom, Engi-Rosenfeld. De la gazde cel mai bun marcator a fost Frye cu 19 puncte. “Sunt foarte bucuros pentru această victorie”, a declarat George Trif, antrenorul principal al echipei CSM Tg. Mureș.

George Trif a dorit enorm să debuteze cu o victorie în LNBM. “Am început un pic mai greu partida, poate și din cauza tracului de debut în campionat. Aruncările de la distanță nu prea ne-au ajutat la început, dar am avut un avans de 15-0 în sfertul al doilea”. Cu toate astea gazdele aveau un avantaj minim la capătul primei reprize. “Apărarea a funcționat mult mai bine în partea a doua a meciului, băieții s-au ajutat foarte eficient în «spate». Meciul l-am câștigat în tranziție, acolo, unde repede ne-am creat posibilități de a înscrie. Am ținut foarte mult să debutăm cu o victorie, a fost foarte important atât pentru moralul jucătorilor, cât și pentru club. Poate de aceea au jucat mai mult jucătorii din primul cinci. Avantajul decisiv l-am creat doar spre finalul meciului, până atunci gazdele au fost aproape de noi. Dar va veni și vremea tinerilor noștri să arate ce pot!”, a mai afirmat antrenorul George Trif.