RAPID RĂMÂNE NEÎNVINSĂ ÎN CHAMPIONS LEAGUE DUPĂ REMIZA DE LA PODGORICA

Campioana României la handbal feminin n-a reușit să câștige sâmbătă seara pe un teren unde Esbjerg și Metz au câștigat fără mari probleme, însă nici n-a pierdut la Podgorica partida cu campioana Muntenegrului, încheiată la egalitate, 30-30. Rapidul a făcut o primă repriză modestă în atac, unde a avut un procentaj de 33%, pe fondul unei evoluții excelente a portăriței gazdelor, Armelle Attingre, care a avut un procentaj de 57% în primele 30 de minute! După ce Buducnost a intrat cu 3 goluri avans la pauză, Rapidul s-a aflat într-o permanentă cursă de urmărire, reușind să egaleze în mai multe rânduri. Cu 4 minute înainte de final, gazdele conduceau cu 29-27, echipa giuleșteană a reușit să egaleze, iar în ultimul minut s-a intrat la egalitate. Alicia Fernandez a obținut un 7 metri, transformat de Lacrabere, apoi Buducnost a atacat în 7 contra 6, iar Pletikosic a pătruns destul de ușor și a înscris de la semicerc. Rapidul a mai avut 10 secunde la dispoziție, însă n-a izbutit să fructifice, astfel că s-a încheiat 30-30. Campioana României are 8 puncte în grupa B a Champions League, iar duminica viitoare va juca pe teren propriu cu Storhamar.