LUPTĂTORII TÂRGUMUREȘENI, MEDALIAȚI LA NAȚIONALELE DE JUNIORI IV

Luptătorii de la clubul ACS BSG Tg. Mureș au cucerit 5 medalii, dintre care 3 de aur și 2 de bronz, la Campionatul Național rezervat juniorilor IV, sportivi cu vârsta cuprinsă între 11 și 13 ani, competiție ce a avut loc timp de două zile, la Tg. Mureș. Au urcat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului de premiere, devenind campioni naționali, Andrei Covalski, Maxim Panuș și Butyurka Ákos. Medaliile de bronz au fost obținute de Barabás Rianna și Lunka Sándor. Evolutii meritorii au mai avut Ionuț Goran și Kilyén Elõd, ambii locul V la categoriile lor de greutate.

În urma acestor rezultate, ACS Lupte BSG Tg. Mureș a ocupat locul I în clasamentul cluburilor la lupte libere. Și sportivii de la CSS Tg. Mureș au avut o comportare bună, cucerind 4 medalii, dintre care 2 de aur, prin Yanis Man și Nagy Istvan, una de argint, prin Pecsi Szebasztian, și alta de bronz, prin Anemona Duma. Szilagyi Robert, Andrei Peterlaceanu și Darius Blaga s-au clasat pe locurile V. La lupte libere, CSS Tg. Mureș a ocupat locul III în clasament, iar în ierarhia generală a cluburilor, care a cuprins rezultatele de la toate stilurile, respectiv libere, greco-romane și feminine, s-a clasat pe prima poziție.