AUR, ARGINT ȘI BRONZ PENTRU KARATIȘTII DE LA JUVENES TG. MUREȘ

Sportivii secției de arte marțiale a clubului ACS Juvenes Tg. Mureș au cucerit 6 medalii, dintre care 3 de aur, 1 de argint și 2 de bronz, la ultimele competiții la care au luat parte în luna octombrie.

Potrivit grupării târgumureșene, la Cupa României la Karate WUKF, desfășurată la Voluntari, Szava Bernadett a luat aurul la kumite (Shobu Sanbon) 14-15 ani, categoria +60 kg; echipa masculină de kumite Shobu Sanbon (categoria de vârstă 14-15 ani), avându-i în componență pe Mihai Andrei Gaspar, Szilard Szengyel, Robert Mattern, a cucerit argintul, iar Gaspar Mihai Andrei și Mattern Robert au fost medaliați ambii cu bronz la kumite Shobu Sanbon, primul la grupa de vârstă 14-15 ani, categoria +75 kg, iar cel de-al doilea la 13 ani, categ. +65 kg. Pentru Szava Bernadett și Gaspar Mihai Andrei au urmat alte două medalii de aur obținute la Open-ul Slovaciei. Bernadett a câștigat întrecerile categoriei KU09 - Kumite, 14-15 ani +60 kg, iar Mihai Andrei s-a impus la KU14 - Kumite, 14-15 ani, băieți + 65kg. Competiția din Slovacia a constituit ultimul test pentru sportivi înaintea Campionatului European de Karate WUKF de la Florența (Italia).