Gabriel Burtănete, al doilea gimnast român finalist la Mondiale

Sportivul român Gabriel Burtănete s-a calificat, luni seara, în finalele de la individual compus și sărituri din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică pentru seniori, de la Liverpool. La individual compus, Burtănete a terminat calificările pe locul 23, iar la sărituri a obținut a treia medie din preliminarii. Finala masculină de la individual compus va avea loc vineri, 4 noiembrie, iar cea de sărituri este programată duminică, 6 noiembrie.

Până atunci însă, Ana Maria Bărbosu va concura, joi, în finala fetelor de la individual compus. Gimnasta română, aflată în premieră la un Campionat Mondial de seniori, și-a asigurat prezența în finală după ce s-a clasat pe locul 23 în concursul preliminar.