Sătmăreanul Mani Gyenes își continuă parcursul în Raliul Dakar

Pilotul român Emanuel Gyenaes, pe o motocicletă KTM, s-a clasat, miercuri, pe locul 38 în cea de-a patra etapă a Raliului Dakar, desfășurată pe o buclă cu start și sosire la Ha'il (Arabia Saudită), pe un traseu de 574 km, dintre care 425 km de probă specială. Gyenes a sosit la o oră, 13 minute și 26 secunde de învingător, spaniolul Joan Barreda (Honda). În clasamentul general lider se menține australianul Daniel Sanders, în timp ce pilotul sătmărean se află pe locul 32. La secțiunea auto, etapa a 4-a a fost câștigată de francezul Sebastien Loeb, însă lider rămâne qatarezul Nasser Al-Attiyah.Joi, 5 ianuarie, a fost programată cea de-a 5-a etapă, tot în buclă la Ha'il, cu o traseu de 645 km (373 km fiind probe speciale).