Manchester City, favorită la cucerirea primului său trofeu din istorie

Miercuri seară s-au aflat ultimele două formații calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Real Madrid a învins-o pe Liverpool, scor 1-0, pe Santiago Bernabeu, și s-a calificat cu scorul general de 6-2, în timp ce Napoli a trecut fără drept de apel de Eintracht Frankfurt, scor 3-0, iar cu 5-0 la general a mers mai departe. Așadar, cele opt echipe care se vor lua în faza sferturilor de finală sunt Manchester City și Chelsea (ambele din Anglia), Real Madrid (Spania), Bayern Munchen (Germania), Benfica Lisabona (Portugalia), Napoli, AC Milan și Inter Milano (toate din Italia). Tragerea la sorți a sferturilor de finală din Champions League are loc vineri, 17 martie, de la ora 13.00 (ora României). Partidele tur se vor disputa în zilele de 11 și 12 aprilie, în timp ce returul va avea loc o săptămână mai târziu, pe 18 și 19 aprilie. În opinia specialiștilor, Manchester City se află mai aproape ca niciodată de cucerirea primului său trofeu al Ligii Campionilor din istoria. A primit o cotă de 2,75 pentru un triumf istoric. A mai fost aproape în sezonul 2020/2021, când a pierdut la limită împotriva celor de la Chelsea, scor 0-1, însă echipa lui Pep Guardiola de acum este considerată mai puternică decât cea de atunci. În special pentru “bestia” pe care o are în atac - norvegianul Erling Haaland, autor a cinci goluri în partida retur cu Leipzig, câștigată de City cu 7-0. A doua favorită este Bayern München - 3,70 - formație cu șase Ligi ale Campionilor în palmares. Campioana en-titre Real Madrid are o cotă de 7,50, chiar dacă specialiștii consideră că jocul echipei nu se mai ridică nivelul din anii precedenți. Italia are trei echipe în “sferturi”, însă niciuna dintre acestea nu este văzută cu șanse reale la câștigarea competiției. Cele mai mari șanse le are Napoli - 8,50, chiar mai mari decât Chelsea - 12.