Miercuri, 5 aprilie, s-a desfășurat prima zi a Campionatelor Naționale de înot în bazin de 50 de metri, la Complexul Sportiv de Natație din Otopeni. Competiția este deschisă categoriilor juniori, tineret și seniori. În proba de 200 m mixt, medalia de aur a fost cucerită de către Koncz Nimród, de la CSM Tg. Mureș, care la 17 ani a terminat pe primul loc în categoria tineret. Revenit din Statele Unite special pentru aceste Campionate Naționale, Daniel Nicușan, CSM Tg. Mureș, a obținut medalia de bronz la seniori, tot în proba de 200 m mixt, iar Mészáros Balázs s-a clasat în imediata apropiere de podium, pe locul IV. Concursul continuă până în 9 aprilie.
Sorin Crăciun

