Unirea Ungheni, egal cu FC Bihor Oradea

Semifinalele de promovare în Liga a II-a de fotbal sunt programate în două manșe, iar miercuri, 24 mai, s-au disputat meciurile din tur. Formația mureșeană Unirea Ungheni a remizat acasă cu FC Bihor Oradea, scor 1-1, pe stadionul “Central” din Ungheni, golul gazdelor fiind marcat de Alexandru Dușmanu, în minutul 74. Cei care au deschis tabela au fost bihorenii, în minutul 49, prin Marius Hosu. Returul va avea loc sâmbătă, 27 mai, începând cu ora 17:30, la Oradea, iar învingătoarea va întâlni în finale pe Gloria 2018 Bistrița-Năsăud sau pe Corvinul Hunedoara. Iată tabloul complet al semifinalelor-tur: CSM Râmnicu Sărat - Foresta Suceava 1-1, Ceahlăul Piatra Neamț - Metalul Buzău 1-1, SC Popești-Leordeni - CS Afumați 2-1, Farul Constanța 2 - CS Tunari 3-1, Viitorul Dăești - CS Blejoi 3-4, CSO Plopeni - CSM Alexandria 0-1, Șoimii Lipova - CSM Deva 0-1, CSO Filiași - CSM Reșița 2-2, Gloria 2018 Bistrița-Năsăud - Corvinul Hunedoara 1-2 și Unirea Ungheni - FC Bihor Oradea 1-1. Returul se va disputa sâmbătă, 27 mai, iar învingătoarele dublei manșe se vor califica în finale, programate tur-retur, în zilele de 3 și 7 iunie.