Credincioși romano-catolici și protestanți din Polonia și Danemarca, în vizita la biserica parohiei Sângeorgiu de Câmpie

Un grup de credincioși romano-catolici și protestanți din Polonia și Danemarca au vizitat, recent, biserica “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din parohia Sângeorgiu de Câmpie, protopopiatul Luduș. Din dorința de a cunoaște mai multe despre Ortodoxie și ritualul liturgic răsăritean, persoanele au fost primite cu mult drag în locașul de rugăciune de către părintele Raul Bucur. Preotul paroh le-a prezentat istoricul bisericii din localitate și însemnătatea obiectelor de cult, în special a Sfintelor Vase utilizate în cadrul Dumnezeieștii Liturghii.

Credincioșii polonezi și danezi care au participat la ora de cateheză sunt prezenți în aceste zile în județul Mureș, cu ocazia întâlnirii anuale a Asociației Comunelor Europene, desfășurată în comuna Ibănești. Persoanele și-au manifestat intenția de a vizita biserica “Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Sângeorgiu de Câmpie în contextul în care părintele paroh Raul Bucur a fost ghid și translator pentru oaspeții din Polonia și Danemarca aflați în județul Mureș, a informat Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Alba-Iuliei.

Lasă un răspuns