“Migrația ilegală este o amenințare uriașă pentru Europa, pe care politicienii liberali europeni au încercat mult timp să o conteste, dar acum a devenit clar pentru toată lumea că Bruxelles-ul a minimalizat pericolele migrației ilegale”, a scris ieri ministrul afacerilor externe și comerțului exterior din Ungaria, Péter Szijjártó, pe pagina sa de socializare, citat de agenția maghiară de presă MTI.
Péter Szijjártó a atașat la postarea sa o imagine din care reiese că reacționează la vestea că Slovenia va suspenda acordul Schengen și va introduce controlul la granița cu Ungaria. Acesta a transmis: “apariția societăților paralele și a atacurilor teroriste, precum și recentele acte teroriste amenință securitatea fizică a cetățenilor europeni”.
“În același timp, economia europeană are de asemenea de suferit, deoarece controalele la frontierele în interiorul spațiului Schengen îngreunează și încetinesc comerțul și operațiunile transfrontaliere ale companiilor”, a mai adăugat el.
În opinia ministrului, competitivitatea Europei se deteriorează pe zi ce trece, iar închiderea frontierelor din cauza migrației și amenințării sporite a terorismului care rezultă din aceasta reprezintă acum o lovitură majoră dată competitivității care este deja șubredă. “A sosit timpul pentru o schimbare. Dacă Bruxelles-ul nu își schimbă politica în privința migrației, putem să ajungem cu ușurință acolo unde nu vrem să ajungem: în epoca unei Europe ciopârțite de vechile frontiere”, a declarat Péter Szijjártó.
Ungaria și Polonia au votat împotrivă, iar Austria, Slovacia și Cehia s-au abținut, la începutul acestei luni, când la Bruxelles, statele membre UE au ajuns la un acord privind migrația. Atunci, la Bruxelles, s-a definitivat un text – cheie al reformei politice europene privind migrația, care urmează să fie dezbătut de Parlamentul European.
Franța: Ministrul de interne deplânge naivitatea europeană în fața jihadismului de atmosferă care permite radicalizarea
Ministrul de interne francez, Gerald Darmanin, a denunțat joi, la Luxemburg, “naivitatea” din cadrul instituțiilor europene în fața unui “jihadism de atmosferă” care “permite radicalizarea” și “trecerea la acțiune”, relatează AFP.
“Trebuie să luptăm fără naivitate împotriva acestui ecosistem, împotriva acestui jihadism de atmosferă”, a declarat Darmanin la sosirea pentru o întâlnire cu omologii săi europeni.
Potrivit ministrului, “există încă puțină naivitate, în instituțiile unor țări sau ale Uniunii Europene, în modul de a ne arăta autoritatea (…) și, în general, în lupta pentru ceea ce Franța numește laicitate”.
“În mai multe rânduri, am alertat Comisia Europeană cu privire la faptul că instituțiile europene finanțează asociații pe teritoriul național francez, pentru care am redus subvențiile, pentru care am inițiat acțiuni de dizolvare”, a continuat el.
Aceste decizii au fost luate deoarece aceste asociații “nu respectau egalitatea dintre femei și bărbați, pentru că nu respectau libertatea sexuală sau libertatea religioasă sau pentru că erau de părere că secularismul francez era un fel de dușman”, a subliniat Darmanin.
“În mai multe rânduri, a trebuit să investesc multă energie politică în oprirea finanțării la nivel european a acestor asociații în Franța”, a spus el.
Parisul a protestat în special în 2021 și 2022 împotriva sprijinului Comisiei Europene pentru Femyso, o confederație europeană a asociațiilor de tineret musulmane, considerând că “nu corespunde” “valorilor secularismului” din Franța. Asociația nu mai primește în prezent finanțare de la Comisie, a declarat un purtător de cuvânt al executivului UE.
“Este vorba de câteva asociații, nu este vorba de sute de structuri, dar această naivitate, vreau să spun, din păcate, menține și acest ecosistem separatist care permite oamenilor să treacă la acțiune”, a explicat ministrul francez.
“Trebuie să luptăm împotriva tuturor celor care mențin această atmosferă. Este adevărat că există puține lăcașuri de cult radicalizate, dar există unele, și ele trebuie combătute. Există asociații care acționează împotriva intereselor și valorilor europene, ele trebuie combătute”, a insistat el.
Miniștrii europeni de interne se întâlnesc joi la Luxemburg, la câteva zile după două atacuri jihadiste care au luat viața unui profesor francez din Arras și a doi suporteri suedezi la Bruxelles. Miniștrii Franței, Suediei, Belgiei și Germaniei au participat la discuții în cursul dimineții privind cooperarea în lupta împotriva terorismului. (Agerpres)