Sâmbătă, 12 octombrie 2024, a început “Sărbătoarea Mărului” în comuna Batoș, județul Mureș, un eveniment cu tradiție ajuns la cea de a XXI-a ediție. Organizat de Primăria și Consiliul Local Batoș, în colaborare cu Grupul Producătorilor și Fermierilor din Batoș, acest festival a adus în prim-plan recolta de mere, micii antreprenori locali, talente tinere, formații de muzică și dans.
Un aspect special al ediției din acest an a fost pachetul turistic creat de Casa Sânziana, în colaborare cu doamna Maria Herenean – meșter de costume populare din Idicel Sat, asociația CER BATOȘ, Stupina Moldovan și Măr de Rai (ACETO.SRL).
Această inițiativă a fost menită să atragă atenția asupra bogățiilor culturale și economice din zonă. Pachetul a cuprins degustări de miere Stupina Moldovan, producător local din Uila, degustări de zacuscă la Km 0, plăcintă de mere și must produse de Casa Sânziana, posibilitatea de achiziționare a unei cămăși tradiționale de la meșterul de costume populare, doamna Maria Herenean, plimbări ghidate la Biserica Evanghelică din Batoș organizate de curatorul bisericii și președintele asociației CER Batoș, doamna Ioana Göllner și tururi la Fabrica de Oțet ACETO.SRL din Batoș, faimoasă pentru produsele cu eticheta Măr de Rai, oferite de domnul Mărcuș Ioan. Activitățile s-au încheiat cu o plimbare în trăsura domnului Moldovan Ion.

Ziua de sâmbătă a fost evidențiată prin “Cupa Mărului de Aur”, un concurs sportiv care a pus în lumină talentele echipelor locale de fotbal. Festivitatea de duminică a fost deschisă de către Fanfara din Corund. Au fost recunoscute performanțele elevilor cu rezultate deosebite, ale antreprenorilor locali și ale altor invitați, precum și acordarea distincției de “Cetățean de Onoare” doamnei Silvia Cîmpean și preotului Cherecheș Buț Leon.
După premiere, pe scenă au urcat formații și ansambluri de dansuri tradiționale românești, maghiare și săsești, interpreți de muzică populară, ușoară și alte formații folclorice.
PASCU ȘTEFANIA, studentă anul I specializarea CRP, UMFST “George Emil Palade” Târgu Mureș
Foto: Casa Sânziana