Târgumureșeanca Szöcs Bernadette s-a calificat în sferturile de finală la Europa Top 16!

Sportivii români din topul european, componenți ai loturilor naționale de tenis de masă, participă zilele acestea la Europa Top 16. Ediția a 54-a are loc între 20 și 23 februarie 2025, în Montreux, Elveția, în Salle Omnisport du Pierrier, reunind elita continentului într-o competiție acerbă.

Vineri seara, 21 februarie, în proba de simplu, târgumureșeanca Szöcs Bernadette (#1 în Europa), principala favorită a competiției feminine, a învins-o cu 3-0 (11-3, 11-8, 11-9) pe spaniola Maria Xiao în optimile de finală, calificându-se astfel în sferturi. Acolo o va întâlni pe Xiaona Shan (Germania), sâmbătă, 22 februarie, de la ora 16:45.

Tot sâmbătă, Elizabeta Samara (#5 în Europa) va juca în sferturile de finală împotriva suedezei Linda Bergström, de la ora 12:00.

Szöcs Bernadette, medaliată cu bronz anul trecut, are o nouă șansă de a deveni campioană pe scena din Montreux.

(Sursa foto: FRTM)

Sorin Crăciun