Sfârşitul lunii mai aduce începutul unei colaborări unice între Facultatea de Medicină a UMFST G.E. Palade Târgu Mureş și Centrul de Excelență în Biologie din județul Mureş.
Marți, 27 mai 2025, a avut loc primul workshop dintr-un șir lung de evenimente dedicate liceenilor pasionați de știință, sănătate și viitorul medicinei. Elevii Centrului de Excelență în Biologie Mureș, coordonați de prof. Cristina Branea, au descoperit, alături de conf. univ. dr. Denes Loránd şi studenții demonstratori ai Disciplinei de Anatomie, magia sistemului osos uman.
S-au pus întrebări care au generat discuții captivante. S-a simțit în aer spiritul atmosferei universitare, animat de curiozitatea şi pasiunea unor minți tinere şi avide de cunoaștere.
În perioada următoare, elevii și studenții vor avea ocazia să experimenteze mentoratul oferit de profesori și specialiști și să participe la ateliere interactive, vizite în laboratoare și clinici, concursuri şi proiecte în echipă care îmbină biologia cu medicina reală și multe alte experiențe interesante.
Foto: Gabriela Stoian