Pugiliștii de la RingBox Târgu Mureș, în ringul unui turneu internațional de prestigiu din Polonia!

În perioada 11–13 iulie 2025, sportivii Clubului RingBox din Târgu Mureș au reprezentat România la un prestigios turneu internațional de box desfășurat în localitatea Milicz, Polonia. Competiția a reunit pugiliști din Ungaria, Ucraina, Croația și Polonia.

Clubul mureșean a fost reprezentat de Boroș Lucas, Ghejan Șerban, Mărginean Dragoș, Grancea Raul și Goga Mircea. Tinerii sportivi au fost însoțiți și susținuți de antrenorii Sebastian Tac și Daniel Ghiurca.

„Pentru noi, participarea la acest turneu a fost o experiență extrem de valoroasă. Sportivii noștri au avut ocazia să lupte cu adversari puternici din școli de box cu tradiție, ceea ce le-a testat limitele și le-a oferit un important plus de experiență. Suntem mândri de felul în care s-au comportat în ring, dar și în afara lui – cu disciplină, ambiție și respect. Acest gen de competiții ne motivează să muncim mai mult și să țintim și mai sus în viitor,” a declarat pentru Cuvântul Liber, antrenorul Daniel Ghiurca, la finalul turneului.

Participarea RingBox Târgu Mureș la competiția din Polonia confirmă progresul continuu al clubului pe scena boxului internațional, contribuind la formarea unei noi generații de sportivi dedicați și competitivi.

(Sursa foto: RingBox Târgu Mureș)

Sorin Crăciun