Naționala României de baschet masculin a fost întâmpinată cu ostilitate la meciul disputat sâmbătă, 16 august 2025, împotriva Ungariei, în Grupa B a precalificărilor Cupei Mondiale FIBA 2027. Înaintea startului partidei, imnul „Deșteaptă-te, române!” a fost acoperit de huiduieli venite din tribunele arenei Tiszaliget City Sports Hall din Szolnok. Momentul a atins punctul culminant în clipa în care pe ecranul din sală a fost afișat drapelul României. Deși incidentul a fost unul jenant, tricolorii au rămas demni și au cântat imnul cu patos până la final. Pe teren însă, România a cedat în fața gazdelor, scor 66-86. (Sursa foto: frb)
Sorin Crăciun

