Interviu cu Solovăstru Lorena-Andreea, șefă de promoție a programului de studiu de masterat Tehnici avansate de laborator

Având ca principal deziderat sincronizarea învățământului medical cu cel al Uniunii Europene, UMFST G.E. Palade – instituție cu înaltă tradiție și prestigiu național, a adoptat în ultimii ani o politică de diversificare a paletei educaționale prin crearea de specializări noi. Astfel, in cadrul Facultății de Medicină s-a înființat programul de studiu de masterat Tehnici avansate de laborator, care se încadrează în strategia Universității de adaptare la cerințele actuale. El se bazează pe creșterea nivelului de educație și  formarea  profesională  a  capitalului  uman,  dezvoltarea  resurselor  umane  într-un  sistem  universitar  performant, facilitarea inserției tinerilor pe piața muncii și facilitarea accesului la educație. Specialiștii în Tehnici avansate de laborator vor putea utiliza și aplica cunoștințele dobândite în cadrul programului de studii, atât pentru utilizarea unor tehnologii noi, cât și pentru a asigura calitatea analizelor de laborator efectuate. Prin participarea la programe de screening, vor contribui la depistarea precoce a diverselor afecțiuni în cadrul populației generale, iar prin participarea în cadrul programelor la efectuarea analizelor de laborator vor contribui la un mai bun diagnostic și tratament pentru diversele categorii de pacienți. Mai multe detalii aflăm de la Solovăstru Lorena-Andreea, șefă de promoție cu media 9,22.

Te rog să te prezinți, să ne spui câteva cuvinte despre tine, pentru a te cunoaște cititorii ziarului Cuvântul Liber.

-Numele meu este Solovăstru Lorena-Andreea, am 24 de ani și locuiesc în Târgu Mureș. Am absolvit cursurile Colegiului Național „Al.Papiu Ilarian” și apoi am decis să urmez programul de studii universitare de licență Asistență Medicală Generală din cadrul UMFST „G.E Palade” din Târgu Mureș. În prezent, sunt proaspăt absolventă a programului de studii de masterat Tehnici avansate de laborator, în cadrul aceleiași universități. În timpul liber îmi place să călătoresc, să citesc și să descopăr povești și oameni care mă inspiră.

Ai încheiat studiile de master ca șefă de promoție. Cum te simți?

-Finalizarea studiilor ca șefă de promoție mi-a oferit un sentiment unic  de recunoștință și mândrie pentru tot efortul depus de-a lungul acestor 2 ani și m-a făcut să îmi doresc să învăț în continuare și să devin mai bună în acest domeniu. Este o bucurie imensă dar și o confirmare că munca susținută, răbdarea și organizarea dau rezultate.

Cine te-a susținut în acest demers și cui ai vrea sa mulțumești pentru succesul tău?

-Sprijinul cel mai mare a venit din partea familiei mele, care a crezut mereu în mine, dar și din partea profesorilor care mi-au fost mentori. Pentru întreg parcursul meu academic, îi sunt profund recunoscătoare doamnei conf. univ. dr. Adela Nechifor-Boilă, care încă din timpul facultății m-a ajutat să îmi descopăr pasiunea pentru anatomie patologică, domeniu în care profesez în prezent. Pentru mine, doamna doctor este un model demn de urmat, nu doar în plan profesional, ci și personal.

Care a fost cel mai valoros lucru pe care l-ai învățat în timpul programului?

-Cele mai importante lecții pe care le-am învățat au fost să nu renunț niciodată, să am încredere în mine și să îndrăznesc să îmi urmez visele.

Ce provocări ai întâmpinat pe parcursul studiilor și cum le-ai depășit?

-Una dintre provocările pe care le-am întâmpinat a fost gestionarea timpului între studiu, muncă și viață personală. Poate deveni obositor uneori, însă am încercat să abordez fiecare sarcină pe rând și să îmi amintesc că toate sacrificiile mă vor duce cu un pas mai aproape de obiectivul propus.

Care sunt cele mai importante abilități tehnice pe care le-ai dobândit în timpul acestui master?

-Acest master mi-a oferit oportunitatea de a învăța tehnici esențiale în diverse ramuri ale laboratorului clinic precum hematologie, imunologie, microbiologie, genetică sau anatomie patologică. Pentru fiecare domeniu am aflat informații valoaroase începând de la recoltarea probelor, transportul acestora, analiza lor sau factori ce pot influența rezultatele.

Ce sfaturi le-ai oferi viitorilor studenți care doresc să urmeze acest program?

-Să își urmeze pasiunea și să îmbrățișeze fiecare provocare ca pe o oportunitate de creștere. Să fie curioși, să pună întrebări și să nu se teamă să greșească, căci din greșeli învățăm cel mai mult.

În ce măsură consideri că programul a fost adaptat cerințelor actuale ale industriei?

-Consider că programul este adaptat cerințelor actuale deoarece informațiile primite au fost de actualitate, de la specialiști care profesează în domeniu și a fost structurat astfel încât să cuprindă atât o parte teoretică cât și una practică, în care am putut experimenta anumite tehnici de laborator, lucru valoros pentru o viitoare carieră.

Cum ai caracteriza experiența de colaborare cu colegii și profesorii din program?

-Atmosfera a fost colegială și motivantă. Profesorii au fost implicați și deschiși, iar colegii au adus idei și perspective noi.

Ai recomanda acest program de studiu altor persoane interesate de tehnici avansate de laborator? De ce?

-Da, aș recomanda acest program altor persoane interesate doarece oferă atât cunoștințe teoretice solide cât și experiență practică necesară unui specialist în laborator clinic.

Ce planuri de viitor ai?

-Îmi doresc să îmi continui cariera în cercetare și să mă implic în proiecte cu impact asupra sănătății.