Liga 1 Futsal Casa Pariurilor își încheie astăzi, 2 septembrie, runda inaugurală a sezonului 2024-2025 cu un meci spectaculos: United Galați – CSM Târgu Mureș. Partida are loc de la ora 18:00, în Sala Sporturilor „Dunărea” din Galați, și va fi transmisă în direct pe Digi Sport 2 și FRFtv.

Prima etapă a început duminică, la Mărășești și Deva, și a continuat luni, cu duelul dintre Sepsi SIC Sfântu Gheorghe și Autobergamo Deva. Rezultatele înregistrate până acum:

  • ACS Mausoleul Mărășești – CSM Odorheiu Secuiesc 2-4 (2-1)
  • ACS West Deva – CS Luceafărul Buzău 6-0 (3-0)
  • ACS Sepsi SIC Sfântu Gheorghe – AFC Autobergamo Deva 7-2 (2-1)

Înaintea confruntării cu United, antrenorul CSM Târgu Mureș, Cosmin Gherman, a declarat că echipa sa merge fără presiune la Galați:
„Presiunea este pe ei, noi mai avem nevoie de timp să ne închegăm. Am demonstrat la Odorhei că putem reveni chiar dacă suntem conduşi. Galațiul este favorită, însă noi vrem să câștigăm pe malul Dunării.”

După primele două etape, campionatul va lua o nouă pauză, necesară pregătirii barajului echipei naționale, la care CSM Târgu Mureș are șapte jucători convocați.

(Sursa foto: csmtgm)
Sorin Crăciun