S-a făcut un pas mare pentru realizarea semaforizării intersecției DN 15 – Strada Nordului – Strada Căpâlna (Poligonului) din Sângeorgiu de Mureș!

La intersecția amintită au avut loc, în ultimele luni mai multe tamponări și accidente, unul dintre motive fiind și creșterea fluxului de circulație din zona străzii Nordului (aici construindu-se mai multe cartiere de locuințe, centre sportive, spital oncologic), iar ieșirea de pe strada Nordului a devenit destul de greoaie și periculoasă. În ultimele săptămâni, după deschiderea parcării din spatele Spitalului Județean, și deschiderea drumului de legătură a acesteia către strada Căpâlna și DN 15, fluxul de autovehicule a crescut in continuare!

Primăria Sângeorgiu de Mureș a reluat solicitările către Primăria Târgu Mureș prin care le-a cerut realizarea de urgență a semaforizării inteligente a acestei intersecții, o parte din aceasta intersecție aflându-se pe teritoriul administrativ al municipiului Târgu Mureș.

Vineri s-a aprobat și în Comisia de circulație a municipiului Târgu Mureș realizarea acesteia, după ce în prealabil Proiectul tehnic de amenajare a intersecției a primit și avizul Poliției Rutiere.

Primăria Sângeorgiu de Mureș a comandat realizarea studiului de trafic, dar și a proiectului tehnic de semaforizare a intersecției în cauză.

Semnarea Protoculului de colaborare între cele două primării, pentru realizarea acestei investiții, tot vineri, a primit deja votul de aprobare din partea Consiliului local Sângeorgiu de Mureș, urmând să se realizeze acest lucru și din partea Consiliului municipal Tg.Mureș.

După aceea se va putea solicita certificatul de urbanism, avizele CNAIR și ale furnizorilor de utilități, și se va putea elibera autorizația de construcție, urmând să înceapă – sperăm la sfârșitul acestui an – și lucrările efective de amplasare a semafoarelor și a camerelor inteligente aferente.

Valoarea lucrărilor de realizare a semaforizării se ridică la peste 300.000 lei, fiind o lucrare foarte complexă și complicată, inclusiv datorită existenței, în apropiere, a unei traversări de cale ferată prevăzută cu bariere automatizate, lucru de care va trebui să se țină cont la automatizarea funcționării semafoarelor inteligente.

Totodată, au fost reluate solicitările către administratorul DN 15 (CNAIR Brașov) pentru a aviza și semaforizarea intersecției DN 15 – strada Constructorilor – strada Fântânii din Sângeorgiu de Mureș.

Sperăm să avem și aici câștig de cauză pentru că, dorim ca și în continuare să realizăm pași concreți în creșterea condițiilor de siguranță in circulația publică a sângeorzenilor! a transmis primarul comunei Sângeorgiu de Mureș, Sófalvi Sándor Szabolcs.