Echipa de baschet masculin CSM Târgu Mureș a susținut două jocuri de pregătire în deplasare, pe 5 și 6 septembrie, în compania formației CSM Oradea.
Dacă primul meci a fost pierdut categoric de mureșeni, scor 92-66, în a doua partidă elevii lui Faragó Péter au revenit spectaculos și s-au impus cu 84-73. Cei mai buni marcatori ai echipei mureșene în victoria de la Oradea au fost: Diggs 24p (6×3), Popa 18p (2×3), Pap Zoltán 10p, Bodó 7p (1×3), Major 7p, Sampson 5p (1×3), Reljic 4p, Kiss 4p, Cîrpodean 3p + 10 recuperări, Borșa 2p și Sánta.
„La al doilea nostru meci ne-am obișnuit cu ritmul și duritatea pe care Oradea le-a dictat. Și s-a văzut rezultatul. Nu ne vom odihni prea mult, vom analiza greșelile și mergem spre Sibiu. Suntem încă în perioada de pregătire, așa că nu trag concluzii majore după rezultate”, a declarat antrenorul principal Faragó Péter.
CSM Târgu Mureș va continua seria meciurilor de pregătire în perioada 9-10 septembrie, când va participa la Memorialul Tordai Elemer de la Sibiu.
(Sursa foto: csmtgm)
Sorin Crăciun

