Evenimentul, organizat de Centro Culturale Italo Romeno, a reafirmat legătura profundă dintre România și Italia, dintre cultură și educație, dintre istorie și actualitate.

Într-un spațiu al memoriei europene — Cortile degli Spiriti Magni al Bibliotecii Ambrosiana din Milano — am avut onoarea de a aduce omagiul nostru marelui cărturar Dimitrie Cantemir, la 352 de ani de la nașterea sa și 50 de ani de la inaugurarea statuii sale în Italia.

Pentru universitatea noastră, acest moment de la Milano vine la doar câteva zile după Zilele Cantemir 2025 de la Târgu Mureș, un prilej de reflecție asupra valorilor care ne definesc.

Dimitrie Cantemir nu este doar patronul nostru spiritual, ci un model de excelență, deschidere și umanism — un veritabil „Lorenzo de Medici al nostru”, cum spunea George Călinescu.

Mulțumim tuturor celor care duc mai departe spiritul Cantemirian — prin cultură, educație și dialog.

#UniversitateaDimitrieCantemir#Milano#CulturaRomana#Educatie#DialogEuropean#DimitrieCantemir#ZileleCantemir#PatrimoniuCultural