Andrei Roman
Universitatea „Dimitrie Cantemir” din Târgu Mureș găzduiește, în perioada 24–25 noiembrie 2025, Conferința Internațională Inteligența Artificială – Inovație în Educație într-o Lume Afectată de Schimbare Continuă, un eveniment de amploare dedicat dezbaterilor asupra modului în care tehnologia transformă arhitectura gândirii contemporane și procesul educațional.
Manifestarea deschide un spațiu de reflecție critică, în care specialiști din țară și din străinătate analizează cum poate fi integrată inovația tehnologică în educație fără a pierde dimensiunea umanistă a formării.
Un debut marcat de excelență academică
Programul conferinței a debutat cu Ceremonia de conferire a titlului de „Profesor Emeritus” prof. univ. dr. habil. Teodor Bodoașcă, un moment cu profunde semnificații simbolice, care marchează recunoașterea unei cariere academice excepționale.
În plen, prof. univ. dr. habil. Nicolae Radu a deschis seria prezentărilor cu tema „România încotro?”, analizând tensiunea dintre necesitatea reformei și climatul de insecuritate care marchează societatea actuală.
Ulterior, prof. univ. dr. Nicoleta-Elena Hegheș și expertul criminalist ing. dr. Maria-Georgeta Stoian au prezentat volumul „Criminalistică” semnat de conf. univ. dr. Dorinel Popa, o lucrare substanțială dedicată metodologiei de investigare judiciară.

Nelu Dorinel Popa: „Criminalistica este o știință a individualizării, iar urmă, identificare și adevăr rămân pilonii ei fundamentali” Autorul volumului, conf. univ. dr. Nelu Dorinel Popa, a vorbit despre viziunea care a stat la baza redactării cărții:
„Am pornit de la cei trei piloni ai criminalisticii – urmă, identificare și adevăr. Noțiunii de urmă i-am acordat un spațiu amplu, incluzând, pentru prima dată în literatura de specialitate, conceptul de urmă informatică.” Acesta a subliniat că, în acord cu Declarația de la Sydney (2021), criminalistica modernă se
fundamentează pe principiul că „adevărul și urmele sunt vectorii fundamentali ai informației”.
Referindu-se la dinamica domeniului, Popa a precizat: „Am abordat criminalistica dintr-o perspectivă dinamică. Orice știință, cu atât mai mult una juridică, trebuie privită în evoluția ei. România are o tradiție solidă în acest domeniu, fundamentată de Mina, Nicolae și Ștefan Minovici.”

Într-o notă inedită, autorul a evidențiat și rădăcinile literare ale criminalisticii, subliniind popularitatea acestui domeniu în cultură, de la romanele Agathei Christie și ale lui Conan Doyle la „Crimă și pedeapsă” de Dostoievski, pe care le consideră repere metodologice.
Volumul tratează detaliat tehnicile de investigare și procedeele probatorii – cercetarea la fața locului, constatarea tehnico-științifică și expertiza – esențiale pentru stabilirea adevărului în procesul penal.
Privind spre viitor, Popa remarcă revoluția tehnologică ce transformă domeniul: „Realitatea virtuală și augmentată, autopsiile virtuale, scanarea 3D sunt deja realități. Criminalistica se află într-o etapă de expansiune tehnologică fără precedent.” Și a încheiat cu un îndemn devenit emblematic: „Sapere aude – îndrăzniți să căutați și să găsiți adevărul cu propriile simțuri și propria rațiune.”

Peste 160 de lucrări, un dialog internațional impresionant

Cea de-a doua zi a conferinței aduce peste 160 de lucrări de specialitate prezentate de autori din șase țări, consolidând tradiția academică și internațională a evenimentului. Domeniile abordate includ inteligența artificială, etica tehnologică, criminalistica, educația digitală și inovația medicală.
Universitatea „Dimitrie Cantemir” lansează astfel comunității academice invitația de a contribui la una dintre cele mai complexe dezbateri privind transformarea educației în era inteligenței artificiale.

