Luni seara, 22 decembrie, Amazoanele de la ASA Târgu Mureș au fost celebrate într-un cadru special, cu daruri oferite de Moș Crăciun și multă emoție. A fost o seară dedicată fetelor care au ales să creadă în visul lor, să muncească, să cadă și să se ridice, să învețe ce înseamnă echipa, respectul și curajul de a merge mai departe. Emoțiile au fost mai puternice ca oricând, iar lucrurile care le unesc au căpătat o semnificație profundă.

De la primele vise la performanță

Evenimentul a reunit toate grupele clubului, de la cele mai mici jucătoare U9, pregătite de Renata Lungu, cu ochii plini de bucurie și primele vise legate de fotbal, până la grupele U11, U13 și U15, unde pasiunea se transformă în muncă și responsabilitate. Seara a culminat cu prezența echipei de senioare din Liga a II-a, care duce mai departe numele clubului cu demnitate și ambiție.

Rezultate care confirmă munca depusă

Echipa de senioare ASA Târgu Mureș, antrenată de Cristian Duran, a încheiat turul campionatului Ligii a II-a, sezonul 2025/2026, pe locul 4, cu 19 puncte, la doar două puncte de locul 3. Bilanțul echipei cuprinde 5 victorii, un rezultat de egalitate și 3 înfrângeri, cu un golaveraj de 31–17.

Calificare în Liga Elitelor pentru U15

Fetele de la U15, pregătite tot de Cristian Duran, au reușit o performanță remarcabilă, calificându-se în Liga Elitelor. Din cele 8 meciuri disputate, echipa a obținut 5 victorii, un egal și două înfrângeri, clasându-se astfel între cele mai bune 20 de echipe din țară.

Dominare la nivel juvenil

Tinerele Amazoane de la U11 și U13, antrenate de Lucia Meleacă, au câștigat toate meciurile oficiale organizate de FRF și au avut o prestație excelentă în Campionatul Județean, unde s-au confruntat cu echipe de băieți, demonstrând caracter și valoare.

Declarații pline de optimism

„Dacă ne raportăm la întreg anul 2025, a fost un an bun spre foarte bun. Ne-am îndeplinit toate obiectivele, de la echipa de senioare din Liga 2 până la grupele de vârstă. Ne bucurăm că tot mai multe fete se îndreaptă către fotbalul feminin, care are un elan vizibil în ultima perioadă!”, a declarat pentru Cuvântul Liber antrenorul Cristian Duran.

Căpitanul echipei de senioare, Szekely Kincso, a subliniat: „A fost un tur de campionat reușit, chiar dacă puteam obține mai mult. Sunt sigură că în primăvară vom porni cu forțe proaspete și va fi mult mai bine!”.

Președintele clubului, Szekely Andras, a adăugat: „Avem o echipă tânără, o familie frumoasă. Anul s-a încheiat cu obiective îndeplinite și putem spune că închidem anul cu fruntea sus și zâmbind!”.

Magia continuă

„Anul competițional a avut suișuri și coborâșuri, dar important este că toată lumea este bine. Pentru micuțele fete a fost magic să ne vadă pe noi, jucătoarele senioare. Sper să ajungă cât mai sus – e frumos să dăruiești magie!”, a declarat Ana-Maria Bățagă, una dintre cele mai valoroase jucătoare ale echipei.

Sorin Crăciun