Anul 2026 se anunță unul intens pentru viața publică și culturală din Târgu Mureș. Organizatorii locali au pregătit un calendar divers de evenimente, care se vor desfășura pe tot parcursul anului și care vizează atât publicul larg, cât și comunități specifice, de la viitori miri și chiar producători locali, până la copii și adolescenți talentați.
Primul eveniment important din acest an a avut loc chiar la finalul lunii ianuarie, în perioada 24–25 ianuarie, când s-a organizat târgul de nunți intitulat „Nunți de poveste”, la restaurantul Emerald, Sala Safir din Târgu Mureș. Evenimentul a marcat nu doar debutul calendarului anual, ci și o bornă simbolică, fiind cel mai longeviv proiect din portofoliul organizatorilor. Prima ediție a târgului a avut loc în anul 2008, astfel că în 2026 se împlinesc 18 ani de la lansare. De-a lungul timpului, târgul a cunoscut mai mulți parteneri și denumiri, însă nucleul organizatoric a rămas același. La ediția din acest au fost așteptați 35 de operatori din industria nunților.

Târguri cu producători locali
Un alt eveniment de tradiție este Târgul Cetății, dedicat producătorilor locali, care va debuta și în acest an înainte de sărbătorile pascale. Având în vedere diferența de o săptămână dintre Paștele Ortodox și cel Catolic, prima ediție din 2026 va avea loc în 3–4 aprilie, înainte de Paștele Catolic. Târgul se desfășoară pe Bulevardul Cetății din Târgu Mureș și este organizat constant din anul 2016. Târgul Cetății reunește zeci de producători locali de alimente și artizanat și se desfășoară lunar, din aprilie până în octombrie, cu excepția lunii august. Datele stabilite pentru acest an sunt: 3–4 aprilie, 15–17 mai, 12–14 iunie, 10–12 iulie, 11–13 septembrie și 19 octombrie, organizatorii exprimându-și speranța că acest calendar nu va suferi modificări.
Pe agenda anului 2026 se regăsește și Local Talent Fest, care ajunge la cea de-a patra ediție. Evenimentul este conceput ca un concurs dedicat promovării talentelor locale și se adresează copiilor și adolescenților cu vârste cuprinse între 10 și 18 ani. Participanții se înscriu la începutul proiectului și trec ulterior prin trei preselecții, organizate în cele mai mari cartiere ale orașului, de regulă în timpul verii. Deși data exactă nu a fost încă stabilită, competiția are loc, de obicei, la sfârșitul lunii iulie sau începutul lunii august, iar finala este programată la începutul lunii septembrie, înainte de începerea anului școlar.
Pe lângă aceste evenimente, organizatorii sunt implicați și în alte proiecte realizate în parteneriat cu entități locale, însă, întrucât datele nu sunt încă definitive, acestea nu au fost anunțate oficial. Un eveniment deja confirmat este însă Balul Palatului, organizat împreună cu Asociația Iunona, care va avea loc la sfârșitul lunii noiembrie, la Palatul Culturii. În ceea ce privește costurile de organizare, acestea pot suferi ajustări, însă nu într-un mod care să afecteze desfășurarea evenimentelor.
„Evident, acum totul depinde de tarifele pe care și le stabilesc partenerii noștri, către care noi plătim diverse servicii absolut necesare în organizarea evenimentelor. În fiecare an, acestea se ajustează, de regulă, în funcție de inflație, iar chiria sălilor sau utilizarea domeniului public are, la rândul său, tarife crescute. Totuși, nu cred că majorările vor fi atât de semnificative încât să ne împiedice să ne desfășurăm activitatea”, a declarat Cristina Mănoilă, organizator de evenimente în cadrul Asociației Mercur Creativ și BCD Events.

Diana Cărburean

