AJVPS Mureș avertizează pescarii recreativi și persoanele care frecventează zona Gokart / Sörpatika, după ce în ultima perioadă s-au acumulat cantități semnificative de deșeuri pe malul râului Mureș.
Reprezentanții asociației solicită respectarea normelor de bun-simț și a legislației în vigoare, atrăgând atenția că abandonarea deșeurilor în zonele de pescuit sau agrement afectează atât mediul, cât și comunitatea locală.
Potrivit AJVPS Mureș, pescarii sunt obligați să își strângă toate resturile rezultate din activitate – ambalaje, fire de pescuit, cârlige sau recipiente – și să le transporte către spații special amenajate pentru colectarea deșeurilor.
Citeşte şi: Noi reguli pentru eliminarea urșilor: suspendarea cotelor, doar prin decizie definitivă
Situația a devenit îngrijorătoare după ce personalul Spitalul Oncologic, aflat în apropierea zonei, a transmis mai multe sesizări privind acumularea de gunoaie și impactul negativ asupra mediului și imaginii zonei.
Asociația avertizează că, în cazul în care fenomenul va continua, vor fi aplicate sancțiuni conform legislației. Astfel, potrivit Legea nr. 176/2024, nerespectarea obligației de a păstra curățenia în zona de pescuit se sancționează cu amenzi între 2.000 și 4.000 de lei. Mai sever, conform OUG nr. 92/2021, abandonarea deșeurilor poate atrage amenzi de la 30.000 la 45.000 de lei pentru persoane fizice și între 50.000 și 70.000 de lei pentru persoane juridice.

„Dorim să menținem acest loc curat și accesibil tuturor. Respectarea mediului este responsabilitatea fiecăruia dintre noi”, transmit reprezentanții asociației.
Sanda Viţelar
Foto ilustrativă generată cu AI
Urmăreşte şi:

