Reprezentativa feminină de baschet a României, alcătuită din jucătoare sub 16 ani, se află în aceste zile într-un stagiu de pregătire la Oradea, înaintea participării la Campionatul European, Divizia A.
Printre sportivele convocate la lotul național se numără și două jucătoare din județul Mureș: Alessia Porav, legitimată la Gladius Târgu Mureș, și Eva Roman, elevă a Liceului Teoretic „Lucian Blaga” din Reghin.
Competiția continentală va avea loc în perioada 14–22 august, la Pitești, unde naționala României va avea parte de adversari de calibru în faza grupelor: Franța, Serbia și Croația.
Prezența celor două tinere în lotul național confirmă valoarea baschetului juvenil din zonă și oferă speranțe pentru o evoluție solidă a României la turneul final.
(Sursa foto:FRB)
Sorin Crăciun
Citește și,

