Retro Parada Primăverii ajunge din nou la Târgu Mureș 

Pasionații de automobile de epocă sunt invitați să participe sâmbătă, 18 aprilie 2026, la evenimentul „Retro Parada Primăverii 2026”, care va avea loc în Cetatea Medievală Târgu Mureș, mai exact în Piațeta interioară.

Evenimentul este dedicat exclusiv vehiculelor atestate ca istorice, oferind publicului ocazia de a admira modele rare și bine întreținute. Programul zilei începe la ora 09:00, când participanții vor sosi și vor amenaja locația. Între orele 10:00 și 13:30, vizitatorii vor putea admira expoziția de vehicule istorice, urmând ca, între 13:30 și 14:00, să aibă loc eliberarea spațiului și închiderea oficială a evenimentului.

Citeşte şi: 72.000 de locuitori din Târgu Mureș afectați de zgomotul urban. Primăria organizează dezbatere publică

Organizatorii au anunțat că termenul limită pentru înscriere este 15 aprilie 2026, iar numărul maxim de vehicule acceptate este de 50, ceea ce face ca selecția să fie una atentă și exclusivistă.

Diana Cărburean 

Urmăreşte şi: