Arafat, audiat într-un dosar de contrabandă cu elicoptere: „Este aproape hilar să fiu acuzat că am facilitat așa ceva pentru un aparat al statului”

Parchetul Militar de pe lângă Curtea Militară de Apel București a anunțat că 17 persoane sunt urmărite penal pentru contrabandă, în diferite forme – coautorat, complicitate și instigare – într-un dosar ce vizează achiziția unui elicopter din Marea Britanie, cu eludarea plății TVA. În același dosar a fost audiat și șeful Departamentului pentru Situații de Urgență, Raed Arafat.

Potrivit procurorilor, faptele au legătură cu înlocuirea unui elicopter SMURD prăbușit în 2016 în Republica Moldova, tragedie în urma căreia și-au pierdut viața patru membri ai echipajului. Aeronava era asigurată CASCO, iar Inspectoratul General de Aviație avea două opțiuni: încasarea despăgubirii sau înlocuirea aparatului distrus.

Arafat

S-a optat pentru a doua variantă, astfel că, în noiembrie 2017, un nou elicopter a fost preluat de pe insula Guernsey și adus în România. Anchetatorii susțin însă că aeronava ar fi fost introdusă în țară fără îndeplinirea formalităților vamale și fără plata TVA, prejudiciul fiind estimat la peste 4,4 milioane de lei.

Într-o reacție amplă, Raed Arafat respinge acuzațiile și susține că situația este una „absurdă”.

„Eu niciodată în viața mea nu am visat că o să fiu complice la contrabandă cu elicoptere. Vă dați seama, cu elicoptere care sunt ale statului în final. Este aproape hilar să mă acuz că am facilitat contrabandă pentru un elicopter care a venit la stat”, a declarat acesta.

Citește și: Protestul Azomureș din București, anulat: progrese în negocierile Romgaz–Ameropa 

Șeful DSU a explicat că alegerea înlocuirii aeronavei distruse a fost una logică, în contextul în care despăgubirea în bani nu ar fi permis achiziția unui aparat nou.

„Inspectoratul General de Aviație avea două opțiuni: să primească banii din asigurare sau să primească un elicopter înlocuitor. Suma nu permitea achiziționarea unui elicopter nou prin licitație, iar din bugetul de stat nu puteam cumpăra un elicopter second-hand. Atunci s-a optat pentru varianta oferită de asigurator, care a pus la dispoziție un elicopter similar, chiar mai performant și cu mai puține ore de zbor”, a explicat Arafat.

Acesta a detaliat și traseul aeronavei, precizând că livrarea s-a făcut prin insula Man și Guernsey, înainte de a ajunge în România, și că instituțiile implicate au acționat conform informațiilor pe care le aveau la acel moment.

„Totul s-a făcut în baza a ceea ce știa Inspectoratul General de Aviație la acel moment. Problema ridicată acum ține de faptul că cineva ar fi introdus un produs în țară fără plata TVA. Dar acel produs a intrat, în final, în patrimoniul statului român”, a subliniat el.

Arafat a ridicat și semne de întrebare legate de modul în care autoritățile fiscale au gestionat situația.

„Dacă într-adevăr trebuia plătit TVA-ul, de ce nu a intervenit ANAF sau Vama să recupereze sumele de la cei obligați să le plătească? De ce nu s-a solicitat plata la momentul respectiv? Sunt întrebări la care trebuie să se răspundă”, a spus acesta.

În același timp, șeful DSU a criticat expunerea publică a cazului înainte de clarificarea situației juridice.

„Nu aș fi ieșit să vorbesc, dar linșajul mediatic și punerea mea deja în judecare publică sunt absolut exagerate. Nu este normal să se întâmple așa ceva înainte ca lucrurile să fie clarificate”, a declarat Raed Arafat.

Procurorii militari continuă cercetările în acest caz, urmând să stabilească responsabilitățile exacte privind introducerea în țară a aeronavei și neplata taxelor aferente.

Alex Corin

Urmărește și: