Lovitură la Târnăveni: trei bărbați arestați după furturi de 15.000 de euro dintr-o firmă

Polițiștii din cadrul Poliției municipiului Târnăveni și ai Secției 11 Poliție Rurală Târnăveni au efectuat, în 13 mai 2026, șase percheziții domiciliare într-un dosar penal care vizează infracțiunea de furt calificat. În cadrul anchetei au fost puse în executare și patru mandate de aducere.

Potrivit IPJ Mureș, în perioada martie–aprilie 2026, dintr-o societate comercială din municipiul Târnăveni au fost sustrase mai multe bunuri, prejudiciul fiind estimat la aproximativ 15.000 de euro. În urma descinderilor, polițiștii au identificat și ridicat mijloace materiale de probă, precum și o parte dintre bunurile reclamate ca fiind furate.

Față de trei bărbați, cu vârste de 22, 25 și 36 de ani, din Târnăveni, a fost dispusă inițial măsura reținerii pentru 24 de ore, ulterior aceștia fiind arestați preventiv pentru 30 de zile.

Citeşte şi: Controale ample în trafic: nereguli la tahografe descoperite de polițiștii rutieri din Mureș

Acțiunea a beneficiat de sprijinul luptătorilor Serviciului pentru Acțiuni Speciale și al jandarmilor din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Mureș, iar cercetările continuă sub supravegherea procurorilor pentru documentarea întregii activități infracționale.

Alex Corin

Urmăreşte şi: